پارلمان کانادا رفتار چین با اقلیت اویغور را «نسل کشی» اعلام کرد

Pablo Martinez Monsivais
Pablo Martinez Monsivais Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

گروه‌های مدافع حقوق بر این باورند که دست‌کم یک میلیون نفر از جمعیت اویغور و دیگر اقلیت‌های مسلمان چین، در اردوگاه‌هایی در شمال غرب این کشور زندانی شده‌اند. چین همچنین متهم است که در این اردوگاه‌ها اقدام به عقیم سازی زنان و تحمیل کار اجباری کرده است.

آگهی

نمایندگان پارلمان کانادا روز دوشنبه با تصویب طرحی، رفتار چین با اقلیت اویغور ساکن ایالت سین کیانگ را «نسل کشی» اعلام کردند. این مصوبه خشم چین را در پی داشت و پکن در مقابل، اقدام اوتاوا را «یک تحریک مخرب» توصیف کرد.

گروه‌های مدافع حقوق بر این باورند که دست‌کم یک میلیون نفر از جمعیت اویغور و دیگر اقلیت‌های مسلمان چین، در اردوگاه‌هایی در شمال غرب این کشور زندانی شده‌اند. چین همچنین متهم است که در این اردوگاهها اقدام به عقیم سازی زنان و تحمیل کار اجباری کرده است.

نمایندگان مجلس عوام کانادا به اتفاق آراء به طرحی رای دادند که نه تنها رفتار پکن با این اقلیت را نسل کشی می‌خواند بلکه از دولت جاستین ترودو می‌خواست تا این موضوع را رسما تایید کند.

آنها همچنین در چهارچوب این طرح خواستار تغییر مکان برگزاری بازی‌های المپیک زمستانی سال ۲۰۲۲ از چین به کشوری دیگر، در صورت ادامه این «نسل کشی» شدند. قرار است این بازی‌ها طی روزهای ۴ تا ۲۰ فوریه ۲۰۲۲ میلادی به میزبانی پکن برگزار شود.

پیش از این نیز ایالات متحده آمریکا، رفتار چین در قبال اقلیت اویغور را «نسل کشی» توصیف کرده بود. مایک پمپئو، وزیر خارجه دولت ترامپ در ژانویه گذشته آنچه در استان سین کیانگ می‌گذرد را «تلاش سیستماتیک برای از بین بردن اویغورها» خواند.

طرح پارلمان کانادا در حالی به تصویب رسیده که جمعه گذشته نیز جاستین ترودو، نخست‌وزیر این کشور اعلام کرده بود گزارش‌های تامل برانگیزی را درباره سوء رفتارها در استان سین کیانگ دریافت کرده است.

او همچنین در جریان نشست جی ۷ اعلام کرد که در حال رایزنی با متحدان بین‌المللی کانادا در موضوع استفاده از برچسب «نسل کشی» برای توصیف رفتار دولت چین در استان سین کیانگ است.

چین در آخرین واکنش‌ها، سخنان اخیر آقای ترودو را «شرم آور» خواند و گفت: «تلاش کانادا برای مهار توسعۀ چین از طریق تصویب طرحی با موضوع سین کیانگ به نتیجه نخواهد رسید.»

انتقادات حقوق بشری به چین در حالی در شمال آمریکا رو به افزایش است که جو بایدن، رئیس جمهور جدید ایالات متحده نیز قصد دارد با تقویت اتحادهای منطقه‌ای، فشارها بر پکن را همچنان حفظ کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

۱۱ سال زندان و تایید حکم اعدام برای دو شهروند کانادایی زندانی در چین

آمریکا برای تحریم احتمالی بازی‌‌های المپیک زمستانی پکن با متحدانش رایزنی می‌کند

دومین شهروند کانادایی به اتهام جاسوسی در چین محاکمه شد