دومین شهروند کانادایی به اتهام جاسوسی در چین محاکمه شد

مایکل کاوریگ (وسط)
مایکل کاوریگ (وسط) Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آمریکا منگ وانژو را به تخلفاتی از جمله نقض تحریم‌های مالی علیه ایران و معامله با این کشور متهم کرده است. خانم منگ اکنون با قید وثیقه آزاد است، اما دو شهروند کانادایی از ابتدای زمان بازداشت تاکنون در زندان بوده‌اند.

آگهی

جلسه دادگاه یک شهروند کانادایی که بیش از دو سال است به اتهام جاسوسی در این کشور بازداشت شده، روز دوشنبه ۲۲ مارس (۲ فروردین) در پکن برگزار شد.

مایکل کاوریگ، تحلیل‌گر و دیپلمات پیشین کانادایی، دومین شهروند این کشور است که به جرم جاسوسی در چین محاکمه می‌شود. پرونده او در پی بازداشت یک مدیر ارشد شرکت مخابراتی هوآوی چین در کانادا گشود شد.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

روز جمعه نیز یک تاجر و کارآفرین کانادایی دیگر به نام مایکل اسپاور در شهر داندونگ واقع در شمال شرقی چین محاکمه شد.

دیپلمات‌های کانادایی از دسترسی به دادگاه‌ها منع شده و به آنها گفته شده است که جلسات دادگاه به دلایل مربوط به امنیت ملی پشت درهای بسته برگزار می‌شود. با وجود این، برخی دیپلمات‌ها و روزنامه‌نگاران برای کسب اطلاعات بیشتر از روند دادگاه و نشان دادن حمایت خود از این شهروند کانادایی در برابر دادگاه حاضر شدند.

جیم نیکل، کاردار سفارت کانادا در چین در خارج از ساختمان «دادگاه میانی» شماره ۲ پکن، به خبرنگاران گفت که به او گفته‌اند دادگاه شروع شده اما از ورود وی به صحن دادگاه ممانعت شده است. او این تصمیم را ناقض تعهدات بین‌المللی و دو جانبه کشورش با چین خواند و گفت: «مایکل کاوریگ خودسرانه بازداشت شده و اکنون می‌بینیم که روند دادرسی شفاف نیست.»

نیکل گفت ۲۶ کشور از جمله آمریکا، بریتانیا، استرالیا و بسیاری از کشورهای اروپایی برای نشان دادن حمایت خود از کانادا، نمایندگانی را به دادگاه اعزام کرده‌اند. معلوم نیست که دادگاه چه مدت به طول می‌انجامد و چه زمانی حکم صادر می‌شود.

دولت چین تقریباً هیچ اطلاعاتی در مورد اتهامات علیه این دو شهروند کانادایی زندانی ارائه نداده اما روزنامه متعلق به حزب کمونیست حاکم ادعا کرده که آنها در دزدیدن اسرار دولتی و ارسال آنها به خارج از کشور همکاری داشته‌اند. هنوز هیچ حکمی علیه اسپاور اعلام نشده و مشخص نیست که جلسات دادرسی دیگری برای او برگزار می‌شود یا نه.

بر اساس تجربه‌های مشابه پیشین در چین، چنین مواردی در این کشور تقریباً همیشه از پیش برنامه‌ریزی می‌شود. این بار دولت پکن از کاوریگ و اسپاور به عنوان اهرم فشار برای آزادی منگ وانژو، معاون رئیس هیئت مدیره هوآوی، استفاده کرده است. منگ وانژو در دسامبر ۲۰۱۸ به درخواست آمریکا در فرودگاه ونکوور کانادا دستگیر شد و دو تبعه کانادایی نیز تنها چند روز بعد از آن در چین بازداشت شدند.

آمریکا منگ وانژو را به تخلفاتی از جمله نقض تحریم‌های مالی علیه ایران و معامله با این کشور متهم کرده است. خانم منگ اکنون با قید وثیقه آزاد است، اما دو شهروند کانادایی از ابتدای زمان بازداشت تاکنون در زندان بوده‌اند.

جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا از دولت چین به دلیل برگزاری محاکمه «پنهانی» و بدون دسترسی کنسولی شهروندانش انتقاد کرد و گفت: «بازداشت خودسرانه آنها و همچنین عدم شفافیت در مورد جلسات دادگاه‌شان کاملاً ناپذیرفتنی است. چین باید درک کند که فقط مسئله فقط درباره پرونده این دو کانادایی نیست، چون مسئله رعایت قانون و به خطر انداختن روابط با طیف گسترده‌ای از کشورهای غربی نیز مطرح است.»

پرونده منگ دولت چین را خشمگین کرده است زیرا هوآوی را به عنوان یک شرکت پیشرو در فناوری ارتباطات تلفن همراه در جهان معرفی کرده و بازداشت وی را تلاشی عمدی برای تخریب شرکت‌های چینی و جلوگیری از رشد اقتصادی و سیاسی خود می‌داند.

چین خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط منگ شده است. این کشور همچنین صادرات کالاهای مختلف خود به کانادا از جمله دانه روغنی کانولا را محدود کرده و برای چهار شهروند کانادایی دیگر که به جرم قاچاق مواد مخدر محکوم شده‌اند، مجازات اعدام صادر کرده است.

ایالات متحده و کانادا متعهد شده‌اند که برای آزادی کاوریگ و اسپاور با چین همکاری کنند، اما با توجه به نشست اخیر دیپلمات‌های برجسته آمریکا و چین که برای نخستین بار پس از روی کار آمدن جو بایدن انجام گرفت، به نظر می‌رسد که امید چندانی به آزادی این افراد وجود ندارد.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا گفت که نقض حقوق بشر در چین «نظم مبتنی بر قوانین که ضامن حفظ ثبات جهانی است، تهدید می کند». اما یانگ جیچی، مشاور ارشد سیاست خارجی چین در واکنش به این سخنان گفت که کشورش «اتهامات بی‌دلیل طرف آمریکایی را نخواهد پذیرفت» و روابط دو کشور وارد «یک دوره دشوار بی‌پیشینه» شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چین به خواهر و برادر آمریکایی اجازه داد پس از سه سال به خانه بازگردند

پارلمان کانادا رفتار چین با اقلیت اویغور را «نسل کشی» اعلام کرد

نزدیک به نیمی از شهرهای بزرگ چین در معرض خطر فرونشست زمین قرار دارند