وزیر خارجه آمریکا سیاست چین در قبال مسلمانان را «نسل کشی» و «جنایت علیه بشریت» خواند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
Saul Loeb
Saul Loeb   -   کپی رایت  AP Photo

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا روز سه‌شنبه با انتقاد از چین، سیاست پکن در قبال مسلمانان و اقلیت‌های قومی در استان سین‌کیانگ را «جنایت علیه بشریت» و «نسل کشی» توصیف کرد.

او اعلام کرد: «بررسی دقیق واقعیت‌های موجود نشان داد که چین دست‌کم از مارس ۲۰۱۷ میلادی، تحت هدایت و کنترل حزب کمونیست این کشور، علیه اویغورهای عمدتاً مسلمان و دیگر اعضای گروه‌های اقلیت قومی و مذهبی در سین‌کیانگ دست به جنایت علیه بشریت زده است.»

او در ادامه افزود: «علاوه بر این، من با بررسی دقیق واقعیت‌های موجود دریافتم که چین تحت کنترل و رهبری حزب کمونیست، علیه این اقلیت‌ها دست به نسل کشی زده است. من بر این باورم که این نسل کشی همچنان در جریان است و ما شاهد تلاش سیستماتیک برای از بین بردن اویغورها توسط حزب دولتی چین هستیم.»

انتظار می‌رود این سخنان آن هم ۲۴ ساعت پیش از آغاز رسمی ریاست جمهوری جو بایدن، خشم پکن را برانگیزد.

اگرچه تاکنون دولت بایدن هیچ واکنشی در قبال این سخنان نشان نداده است، اما انتظار می‌رود که دیپلمات‌های دولت جدید مجبور شوند پیامد چنین سخنانی را در جریان تنظیم سیاست‌های خود در قبال چین در نظر بگیرند.

ایالات متحده آمریکا طی سال‌های اخیر طیف وسیعی از تحریم‌ها را علیه رهبران ارشد حزب کمونیست چین و نهادهایی که در سرکوب اقلیت اویغور در استان سین‌کیانگ نقش دارند، وضع کرده است.