Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

ابراز تاسف کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد از محدودیت آزادی‌ها در چین و روسیه

Jason DeCrow
Jason DeCrow Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

میشل باشله همچنین از دولت جدید آمریکا تحت رهبری جو بایدن برای صدور فرامین جدیدی با هدف تغییر در سیاستهای مهاجرتی این کشور تقدیر کرد.

آگهی

کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل روز جمعه با انتقاد از محدودیت آزادی‌ها در دو کشور چین و روسیه، خواستار انجام یک «ارزیابی کامل و مستقل» از وضعیت حقوق بشر در منطقه سین کیانگ چین شد.

میشل باشله همچنین در این روز از دولت جدید آمریکا تحت رهبری جو بایدن برای صدور فرامین جدیدی با هدف تغییر در سیاستهای مهاجرتی این کشور تقدیر کرد.

خانم باشله در جریان ارائه گزارش سالانه خود، درباره روسیه گفت: «متاسفانه در اواخر سال گذشته، مقررات جدیدی اعمال شد که بار دیگر آزادی‌های اساسی را در این کشور بشدت محدود کرد؛ از جمله حقوق و آزادی‌های تضمین شده در قانون اساسی این کشور مانند آزادی بیان و آزادی برگزاری تجمعات مسالمت آمیز.»

وی افزود: «قوانین محدود كنندۀ آزادی‌ها همچنان در سراسر روسیه از جمله در جریان اعتراضات اخیر به شدت اجرا می‌شوند.»

او همچنین به تصاویری اشاره کرد که از نیروهای پلیس روسیه گرفته شده و آنها را درحالی نشان می‌دهد که علیه معترضان اقدام به استفاده از زور غیرضروری و نامتناسب کرده و هزاران نفر را دستگیر كرده‌اند.

خانم باشله که پیش از این طی سال‌های ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۰ میلادی رئیس جمهور کشور شیلی نیز بود، در ادامه به وضعیت آزادی‌ها در چین پرداخت و گفت: «در این کشور نیز حقوق اساسی و آزادی‌های مدنی به نام امنیت ملی و مهار کووید۱۹ محدود شده‌اند و وکلا و مدافعان حقوق بشر در خطر بازداشت‌های خودسرانه و دادگاه‌های غیرعادلانه قرار دارند.»

او به اعتراضات هنگ کنگ پرداخت و خاطرنشان کرد که تا کنون بیش از ۶۰۰ نفر به دلیل شرکت در تظاهرات دموکراسی خواهانه در هنگ کنگ، همچنان موضوع تحقیقات پلیس و دستگاههای امنیتی هستند.

کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل خواستار «ارزیابی کامل و مستقل» از وضعیت حقوق بشر در منطقه سین کیانگ چین نیز شد؛ جایی که دست‌کم یک میلیون اویغور در اردوگاه‌ها زندانی شده‌اند.

او در پایان سخنانش که به دلیل شیوع ویروس کرونا پیش‌تر ضبط شده و به شکل ویدئو پخش می‌شد، ضمن انتقاد از سیاستهای مهاجرتی دونالد ترامپ و استقبال از فرامین جدید جو بایدن گفت: «اقدامات جدید اتخاذ شده برای پایان دادن به مجموعه‌ای از سیاستهای مهاجرتی که نقض حقوق اساسی مهاجران و پناهندگان بود، بویژه ویژه احكامی که با هدف پایان دادن به سیاست جدایی خانواده‌ها صادر شد، قابل ستایش است.»

او واشنگتن را به «حل و فصل مشکلات باقی مانده در موضوع مهاجران از جمله بازداشت گستردۀ آنها» دعوت کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وخامت جهانی آزادی رسانه‌ها در سال ۲۰۲۱؛ کرونا بهانه فشار بیشتر دولت‌ها بر روزنامه‌نگاران شد

وزیر خارجه آمریکا سیاست چین در قبال مسلمانان را «نسل کشی» و «جنایت علیه بشریت» خواند

گروگانگیری داعش در روستوف؛ نیروهای ویژه روسیه در پی درگیری مرگبار زندانبانان را آزاد کردند