تشدید سرکوب مخالفان در بلاروس؛ خانه ده‌ها روزنامه‌نگار و فعال حقوق‌بشر تفتیش شد

سرکوب مخالفان در مینسک
سرکوب مخالفان در مینسک Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نیروهای امنیتی در بلاروس خانه نزدیک به بیست و پنج نفر از اعضای روزنامه نگاران مستقل و فعالان حقوق بشر را مورد تفتیش قراردادند.

آگهی

نیروهای امنیتی بلاروس سه شنبه با حمله به منازل برخی از فعالان حقوق بشر و روزنامه نگاران مخالف دولت دست به تفتیش و جستجو وسایل آنها زدند.

در هفته های اخیر سرکوب ها علیه مخالفان الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس شدت گرفته است.

پلیس خانه های ۲۵ عضو انجمن مستقل روزنامه نگاران بلاروس (BAJ) و اعضای سازمان حقوق بشر موسوم به ویاسنا۹۶ (Viasna-96) را مورد تفتیش قرارداده است.

دولت می گوید دلیل اصلی تفتیش منازل این افراد، «تحقیق درباره منابع مالی سازمانهای «مدعی دفاع از حقوق بشر» است که اعتراضات در بلاروس را سازماندهی می کند.»

تاکنون بیش از ۳۳ هزار نفر از مخالفان لوکاشنکو در اعتراضات ماه های اخیر در جریان سرکوب های گسترده بازداشت شده اند.

مخالفان دولت از ماه اوت با تقلبی خواندن انتخابات ریاست جمهوری به خیابان ها آمدند. پیروز دوباره این انتخابات، رئیس جمهوری دو دهه و نیم اخیر کشور، الکساندر لوکاشنکو بود.

دولت بلاروس تقلب در انتخابات این کشور را انکار می کند.

اتحادیه اروپا در اعتراض به سرکوب های گسترده مخالفان، بلاروس را تحریم کرده است.

الکساندر لوکاشنکو که از سال ۱۹۹۴ در این کشور برمسند قدرت است، با حمایت های کاخ کرملین توانسته از شورش های اخیر جان سالم بدر ببرد و مقام خود را حفظ کند.

سوتلانا تیخانوفسکایا رهبر تبعیدی مخالفان بلاروس در واکنش به سرکوب های اخیر می گوید: « مقامات امنیتی به ادعای خود بدنبال مجرمانی هستند که به زندانیان سیاسی کمک و در راه آزادی بلاروس مبارزه و تلاش می کنند.» وی در ادامه سخنان خود خطاب به مقامات دولتی می گوید: « اما نیروهای امنیتی باید به جستجوی جنایتکاران واقعی در دفاتر پلیس ضدشورش و وزارت کشور و مسئولان کشوری باشند.»

تفتیش گسترده منازل روزنامه نگاران همزمان شد با برگزاری دادگاه دو خبرنگار تلویزیون لهستانی مستقر در مینسک، پایتخت بلاروس. این دو خبرنگار که اعتراضات ضددولتی را در ماه های اخیر پوشش داده اند، دست کم به سه سال زندان محکوم خواهند شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سوتلانا تیخانووسکایا: غرب در قبال بلاروس شجاعت بیشتری نشان دهد

میلیاردر اماراتی برای همکاری با داماد ترامپ در پروژه‌ای در صربستان، املاک خود در بلاروس را می‌فروشد

برگزاری انتخابات پارلمانی به سبک بلاروس؛‌ لوکاشنکو همزمان برای هفتمین دوره ریاست جمهوری‌ خیز برداشت