تشدید سرکوب مخالفان در بلاروس؛ خانه ده‌ها روزنامه‌نگار و فعال حقوق‌بشر تفتیش شد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز
سرکوب مخالفان در مینسک
سرکوب مخالفان در مینسک   -   کپی رایت  AP Photo

نیروهای امنیتی بلاروس سه شنبه با حمله به منازل برخی از فعالان حقوق بشر و روزنامه نگاران مخالف دولت دست به تفتیش و جستجو وسایل آنها زدند.

در هفته های اخیر سرکوب ها علیه مخالفان الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس شدت گرفته است.

پلیس خانه های ۲۵ عضو انجمن مستقل روزنامه نگاران بلاروس (BAJ) و اعضای سازمان حقوق بشر موسوم به ویاسنا۹۶ (Viasna-96) را مورد تفتیش قرارداده است.

دولت می گوید دلیل اصلی تفتیش منازل این افراد، «تحقیق درباره منابع مالی سازمانهای «مدعی دفاع از حقوق بشر» است که اعتراضات در بلاروس را سازماندهی می کند.»

تاکنون بیش از ۳۳ هزار نفر از مخالفان لوکاشنکو در اعتراضات ماه های اخیر در جریان سرکوب های گسترده بازداشت شده اند.

مخالفان دولت از ماه اوت با تقلبی خواندن انتخابات ریاست جمهوری به خیابان ها آمدند. پیروز دوباره این انتخابات، رئیس جمهوری دو دهه و نیم اخیر کشور، الکساندر لوکاشنکو بود.

دولت بلاروس تقلب در انتخابات این کشور را انکار می کند.

اتحادیه اروپا در اعتراض به سرکوب های گسترده مخالفان، بلاروس را تحریم کرده است.

الکساندر لوکاشنکو که از سال ۱۹۹۴ در این کشور برمسند قدرت است، با حمایت های کاخ کرملین توانسته از شورش های اخیر جان سالم بدر ببرد و مقام خود را حفظ کند.

سوتلانا تیخانوفسکایا رهبر تبعیدی مخالفان بلاروس در واکنش به سرکوب های اخیر می گوید: « مقامات امنیتی به ادعای خود بدنبال مجرمانی هستند که به زندانیان سیاسی کمک و در راه آزادی بلاروس مبارزه و تلاش می کنند.» وی در ادامه سخنان خود خطاب به مقامات دولتی می گوید: « اما نیروهای امنیتی باید به جستجوی جنایتکاران واقعی در دفاتر پلیس ضدشورش و وزارت کشور و مسئولان کشوری باشند.»

تفتیش گسترده منازل روزنامه نگاران همزمان شد با برگزاری دادگاه دو خبرنگار تلویزیون لهستانی مستقر در مینسک، پایتخت بلاروس. این دو خبرنگار که اعتراضات ضددولتی را در ماه های اخیر پوشش داده اند، دست کم به سه سال زندان محکوم خواهند شد.