فرانسه؛ طومار اینترنتی در مخالفت با انحلال یک گروه راست افراطی ده‌ها هزار امضا جمع کرد

تظاهرات حامیان گروه افراطی «نسل هویت طلب»
تظاهرات حامیان گروه افراطی «نسل هویت طلب» Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اعضای گروه «نسل هویت طلب» نخستین بار سال ۲۰۱۲ با تحصن بر پشت بام یک مسجد در حال ساخت در شهر پواتیه و سر دادن شعارهای خصمانه علیه مسلمانان خود را در کانون توجه قرار دادند.

آگهی

مخالفان تصمیم دولت فرانسه در ممنوع اعلام کردن فعالیت یک گروه راست افراطی طوماری در اینترنت منتشر کردند که پس از گذشت دو روز ده‌ها هزار امضا جمع‌آوری کرد.

به گزارش رسانه‌های فرانسه بیش از ۲۴ هزار نفر تاکنون طوماری که در آن تصمیم دولت برای ممنوع کردن فعالیت گروه ضد مهاجرت موسوم به «نسل هویت‌طلب» به چالش کشیده شده است را امضا کرده‌اند.

ژرالد دارمنن، وزیر کشور فرانسه روز شنبه گذشته ضمن ممنوع اعلام کردن فعالیت گروه «نسل هویت‌طلب» اعلام کرده بود که روند انحلال این گروه راست افراطی آغاز شده و وکلای این فعالان سیاسی تنها ۱۰ روز برای ارائه درخواست تجدید نظر فرصت دارند.

این گروه ضد مهاجرت که از سوی برخی تحلیل‌گران به داشتن گرایش‌های نژادپرستانه متهم شده است پس از سخنان آقای دارمنن از هواداران خود خواست تا در اعتراض به تصمیم اتخاذ شده از سوی دولت برای انحلال گروه یاد شده به خیابان بیایند.

وزارت کشور در بیانیه‌ای با تشریح نوع فعالیت و اقدامات گروه «نسل هویت‌طلب»، اعضای منتسب به این جریان را به یک گروه شبه نظامی خصوص تشبیه و آنها را به ترویج اقدامات تبعیض آمیز و نفرت پراکنی یا اعمال خشونت بر ضد فرد یا گروهی از افراد به دلیل خاستگاه و نژاد آنها متهم کرده است.

افراد منتسب به گروه «نسل هویت طلب» در تازه‌ترین اقدام خودسرانه خود که رسانه‌های فرانسوی به صورت گسترده آنرا پوشش دادند اواخر ماه ژانویه به سوی کوه‌های پیرنه واقع در مرز فرانسه با اسپانیا سرازیر شدند تا بدین ترتیب جلوی ورود مهاجران و پناهجویان غیرقانونی به کشورشان را بگیرند.

گروه راست افراطی و ضد مهاجرت «نسل هویت طلب» که هسته اصلی آن در شهر لیون پایه‌گذاری شده، مدعی است که ۲ هزار و هشتصد عضو دارد.

این گروه بارها با اقداماتی غیر قانونی سبب جریحه‌دار شدن افکار عمومی و برانگیختن خشم مسئولان دولتی در فرانسه شده‌اند.

اعضای گروه «نسل هویت طلب» نخستین بار سال ۲۰۱۲ با تحصن بر پشت بام یک مسجد در حال ساخت در شهر پواتیه و سر دادن شعارهای خصمانه علیه مسلمانان خود را در کانون توجه قرار دادند.

این گروه سپس تلاش کرد تا با در پیش گرفتن اقدامات و رویکردی عجیب و بعضا شوک برانگیز نسبت به آنچه آنها بحران هویت در کشورشان می‌مامند به شهروندان هشدار دهند.

انحلال این گروه افراطی در فرانسه واکنش‌های نسبتا متفاوتی را در میان سیاستمداران و جریان‌های سیاسی در این کشور برانگیخته است.

برخی همچون گروه‌های چپگرا و دارای گرایش‌های افراطی چپ از آن استقبال کرده و برخی دیگر به خصوص در میان احزاب راستگرا نظیر حزب جمهوری‌خواهان خواهان پایان دادن به مسئله مهاجرت به عنوان راه حلی جهت مقابله با این گونه گروه‌ها شده‌اند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ماموران اطلاعاتی آلمان: معترضان محدودیت‌های کرونایی تحت نفوذ راست افراطی هستند

عفو بین‌الملل «تداوم فرسایش» حقوق بشر در فرانسه در سال ۲۰۲۳ را محکوم کرد

«مادر کجاست؟»؛ سر لیست راست افراطی فرانسه در انتخابات پارلمانی اروپا به همجنسگراهراسی متهم شد