عربستان از خنثی‌ کردن حمله جدید حوثی‌ها به فرودگاه ابهاء خبر داد

فرودگاه ابهاء در جنوب عربستان
فرودگاه ابهاء در جنوب عربستان   -  Copyright  AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی

شورشیان حوثی می‌گویند از آنجا که عربستان از فرودگاه ابهاء برای حملات هوایی خود در خاک یمن استفاده می‌کند این فرودگاه «هدفی مشروع» محسوب می‌شود.

عربستان سعودی روز شنبه اعلام کرد یک حمله دیگر شورشیان حوثی به خاک خود را خنثی کرده است.

بنا به اعلام ائتلاف نظامی تحت رهبری عربستان یک پهپاد نیروهای حوثی در یمن که حامل مواد منفجره بود پس از رهگیری منهدم شد. ریاض هدف این حمله شورشیان حوثی را فرودگاه ابهاء در جنوب عربستان اعلام کرد.

فرودگاه ابهاء روز چهارشنبه نیز هدف حمله نیروهای حوثی قرار گرفته بود. در جریان آن حمله یک فروند هواپیمای غیرنظامی آتش گرفته بود.

شورشیان حوثی می گویند از آنجا که عربستان از فرودگاه ابهاء برای حملات هوایی خود در خاک یمن استفاده می کند این فرودگاه «هدفی مشروع» محسوب می شود. فرودگاه ابهاء در حدود ۱۰۰ کیلومتری مرز عربستان با یمن واقع شده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

ائتلاف نظامی به رهبری عربستان بر این باور است که حملات شورشیان حوثی به فرودگاه ابهاء «جنایت جنگی» است.

شهر ابهاء در جنوب عربستان مرکز استان عسیر است و حدود ۸۰۰ هزار نفر جمعیت دارد.

افزایش تنش‌ها در آستانه حذف نام حوثی‌ها از فهرست تروریستی واشنگتن

تنش‌ها بین عربستان و نیروهای حوثی در یمن در حالی بار دیگر شدت گرفته است که آمریکا قصد دارد نام شورشیان حوثی را از فهرست سازمان های تروریستی حذف کند. دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق ایالات متحده در آخرین روزهای زمامداری وی تصمیم گرفت تا نام نیروهای حوثی را به فهرست گروه های تروریستی وزارت خارجه آمریکا اضافه کند.

این تصمیم از سوی گروه های مدافع حقوق بشر به دلیل تاثیر مخرب آن بر روند امدادرسانی به شهروندان یمن مورد انتقاد قرار گرفت.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا اعلام کرده است که نام شورشیان حوثی روز سه شنبه از فهرست سازمان های تروریستی حذف خواهد شد. وزات خارجه ایالات متحده ضمن محکوم کردن حمله روز چهارشنبه گذشته حوثی ها به فرودگاه ابهاء اعلام کرده بود که این حادثه تاثیری بر تصمیم واشنگتن مبنی بر حذف نام این گروه از فهرست سازمان های تروریستی نخواهد گذاشت.

ایالات متحده با این حال اعلام کرده است که تحریم های فردی علیه رهبران حوثی لغو نخواهد شد.

مطالب مرتبط