Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

دانشمندان خوک‌ها را قادر به انجام بازی‌های ویدئویی کردند

خوک‌ها
خوک‌ها Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

توانایی هوشی خوک‌ها یکی از موضوعاتی است که در چند سال اخیر توجه پژوهشگران را به خود جلب کرده است. اکنون تیمی از دانشمندان می‌گویند این حیوانات را با آموزش، قادر به انجام بازی‌های ویدئویی کرده‌اند.

آگهی

توانایی هوشی خوک‌ها یکی از موضوعاتی است که در چند سال اخیر توجه پژوهشگران را به خود جلب کرده است. اکنون تیمی از دانشمندان می‌گویند این حیوانات را با آموزش، قادر به انجام بازی‌های ویدئویی کرده‌اند.

محققان در دانشگاه پردو ایالت ایندیانا در آمریکا که چهار خوک را برای این آزمایش علمی به کار گرفته بودند توانستند به نحوی این حیوانات را آموزش دهند که خوک‌ها با یک دسته بازی (یا همان جویستیک) نشانگر مکان‌نما را روی صفحه نمایش کامپیوتر کنترل کنند.

با شلیک فرضی به نقطه‌های روی صفحه نمایش توسط خوک‌ها، با استفاده از پوزه، مواد غذایی مورد علاقه این حیوانات در دستگاه تعبیه شده در کنار صفحه نمایش آزاد می‌شد. به این ترتیب خوک‌ها به تدریج یاد گرفتند که با مکان‌یابی و فشار دکمه به غذای دلخوه خود برسند.

زمانی که محققان مرحله دنبال کردن مکان‌نما روی صفحه نمایش را با افزودن دیواره‌هایی سخت‌تر کردند، خوک‌ها متناسب با دشواری مرحله باز هم توانستند مکان‌نما را با جویستیک تعقیب کنند.

دانشمندان می‌گویند این اقدام نشان‌دهنده «انعطاف رفتاری و شناختی چشمگیر» این حیوانات است.

کانداس کرونی، استاد رفتارشناسی حیوانات و مدیر مرکز علوم زیستی در دانشگاه پردو، می‌گوید: «این آزمایش نشان می‌دهد حیوانات دارای یک درک هوشمند هستند. دستیابی به توانایی کار کردن با یک بازی ویدئویی علاوه بر قدرت ذهنی به عملکردی ماهرانه نیاز دارد. این حیوانات بسیار پیچیده‌تر از آن هستند که قبلا تصور می‌کردیم.»

کریستین ناروت، محقق در موسسه زیست‌شناسی لایب‌نیتس در آلمان، نیز در این باره اضافه کرد: «ما پیش از این می‌دانستیم که خوک‌ها مسئله‌حل‌کن‌های خوبی هستند اما توانایی استفاده از جویستیک برای کنترل نشانگر روی صفحه نمایش مطمئنا چیزی است که در هیچ خوکدانی‌ای پیدا نمی‌شود و همین بیان می‌کند که انجام آن به هیچ‌وجه آسان نیست.»

نتایج تحقیق تازه در نشریه علمی «مرزهای روانشناسی» منتشر شده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دانشمندان ژاپنی: پستانداران در شرایط اضطراری امکان تنفس از راه مقعد را دارند

چرا فضا به محیط ایده‌آل برای تحقیق در مورد بیماری سرطان تبدیل شده است؟

نشریه علمی نیچر: در ۹۰ سال گذشته تنها ۵ زن از جمله مریم میرزاخانی برنده جوایز معتبر ریاضی شده‌اند