Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

دانشمندان ژاپنی: پستانداران در شرایط اضطراری امکان تنفس از راه مقعد را دارند

تحقیق دانشمندان ژاپنی درباره تنفس پستانداران از راه مقعد
تحقیق دانشمندان ژاپنی درباره تنفس پستانداران از راه مقعد Copyright Canva
Copyright Canva
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

به گفته دانشمندان روش انتقال اکسیژن به بیماران از راه مقعد می‌تواند در شرایطی که مانند دوره همه‌گیری ویروس کرونا دستگاه‌های تنفس مصنوعی به اندازه کافی وجود ندارد راهگشا باشد.

آگهی

نتیجه بررسی های گروهی از دانشمندان ژاپنی نشان می دهد که پستانداران امکان جذب اکسیژن از طریق مقعد را دارند.

محققان در دانشکده پزشکی و دندانپزشکی توکیو پس از آنکه دریافتند برخی جانوران دریایی در شرایط اضطراری امکان تنفس از راه روده هایشان را دارند به آزمایش بر روی موش ها و خوک ها روی آوردند. نتیجه آزمایش های آنها روز جمعه در ماهنامه علمی «مد» (Med) منتشر شده است.

این گروه از دانشمندان نشان داده اند که علاوه بر برخی جانوران دریایی، موش ها و خوک ها نیز در شرایط خاص امکان تنفس از راه مقعد را دارند. به گفته محققان ژاپنی این امر در مورد انسانی که با وجود مشکل حاد تنفسی به دستگاه تنفس مصنوعی دسترسی ندارد نیز صدق می کند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

ریو اوکابه، سرپرست گروه تحقیق می گوید: «زیر لایه مقعد شبکه ای از رگهای ظریف وجود دارد. این امر به این معنی است که داروهایی که از راه مقعد به بیمار داده می شود بی درنگ وارد جریان خون می شود.»

به گفته وی گروه تحقیق به همین دلیل کنجکاو شدند که آیا امکان رساندن اکسیژن به بیمار از همین طریق وجود دارد یا خیر. آنها برای آزمایش دریافت اکسیژن از راه مقعد دو روش مختلف را بر روی خوک ها و موش هایی که از مشکل تنفسی رنج می بردند امتحان کردند. یکی از روش ها انتقال گاز اکسیژن به داخل مقعد و دیگری تنقیه با مایعی با سطح اکسیژن بالا بود.

نتیجه آزمایش محققان نشان داد که انتقال اکسیژن به هر دو شکل گاز و مایع باعث افزایش سطح اکسیژن خون در خوک ها و موش ها می شود. به این ترتیب خوک ها و موش هایی که مشکل تنفسی داشتند رفتار عادی پیدا کردند و از مرگ نجات یافتند.

دانشمندان ژاپنی به این ترتیب نتیجه گرفته اند که امکان کمک به تنفس آن دسته از بیمارانی که با مشکل تنفسی روبرو هستند از راه مقعد وجود دارد. آنها امیدوارند که بتوانند میزان کارایی این روش در انسان ها را با آزمایش بالینی بسنجند.

به گفته دانشمندان روش انتقال اکسیژن به بیماران از راه مقعد می تواند در شرایطی که مانند دوره همه گیری ویروس کرونا دستگاه های تنفس مصنوعی به اندازه کافی وجود ندارد راهگشا باشد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دانشمندان خوک‌ها را قادر به انجام بازی‌های ویدئویی کردند

شرکت ایلان ماسک در مغز یک خوک تراشه کار گذاشت

امید پزشکان ژاپنی برای درمان آنودنتیای مادرزادی؛ درمان کودکان ۲ تا ۶ سال چه زمانی آغاز خواهد شد؟