خانواده کنشگر عربستانی: پیروزی بایدن به آزادی لجین کمک کرد

لجین الذهلول، کنشگر عربستانی
لجین الذهلول، کنشگر عربستانی Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جو بایدن چهارشنبه شب در جریان سخنانی هنگام بازدید از وزارت دفاع ایالات متحده از آزادی این فعال حقوق زنان در عربستان ابراز خرسندی کرد و گفت این کاری بود که بایست انجام می‌شد.

آگهی

خانواده لجین الهذلول، کنشگر حقوق زنان و شخصیت رسانه‌ای اهل عربستان می‌گویند که پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا کمک شایانی به آزادی وی کرده است.

اعضای خانواده لجین هذلول روز پنجشنبه از آزادی این فعال اجتماعی و مدافع حقوق زنان پس از تحمل نزدیک به سه سال حبس خبر دادند اما در عین حال یادآور شدند که با توجه به مندرجات حکم دادگاه هنوز شرایط آزادی کامل وی مهیا نشده است.

این شهروند ۳۱ ساله عربستانی همراه با یازده کنشگر دیگر ماه مه سال ۲۰۱۸، چند هفته پیش از لغو ممنوعیت رانندگی برای زنان سعودی، خواسته‌ای که برای آ‌ن مبارزه کرده بودند، دستگیر و روانه زندان شدند.

اتهام مطرح علیه وی در زمان بازداشت «فعالیت غیرقانونی و ارتباط با توطئه گران خارجی» عنوان شده بود.

عالیه الهذلول، یکی از خواهران لجین روز پنجشنبه در جریان یک ویدئو کنفرانس ضمن تشکر از رئیس جمهوری جدید ایالات متحده به دلیل استقبال از آزادی کنشگر عربستانی به خبرنگاران گفت که پیروزی جود بایدن کمک شایان به آزادی لجین الذهلول کرد.

AP/AP
عالیه و لینا، خواهران لجین الذهلول در کنفرانس خبری آنلاینAP/AP

گفتنی است که جو بایدن چهارشنبه شب در جریان سخنانی هنگام بازدید از وزارت دفاع ایالات متحده از آزادی این فعال حقوق زنان در عربستان ابراز خرسندی کرد و گفت این کاری بود که بایست انجام می‌شد.

آقای بایدن پیشتر در طول مبارزات انتخاباتی گفته بود که در قبال وضعیت حقوق بشر در عربستان ساکت نخواهد ماند و همچنین پس از ورود به کاخ سفید تاکنون بارها بر لزوم بهبود حقوق و آزادی‌های اجتماعی و سیاسی در این کشور تاکید کرده است؛ مسئله‌ای که دونالد ترامپ چندان به آن توجه نمی‌کرد.

عربستان، کشوری تحت حاکمیت نظام پادشاهی است که صد‌ها فعال و کنشگر و نیز افرادی با گرایش‌های خاص مذهبی، حتی تنی چند از اعضای خانواده سلطنتی را به زندان انداخته است.

در گزارش فرانس پرس از وضعیت کنونی عربستان آمده است که مقامات عربستانی پس از پیروزی بایدن در انتخابات ریاست جمهوری سوم نوامبر گذشته به روند فعالیت دستگاه قضایی سرعت بخشیده و دادگاه بسیاری متهمان از جمله لجین الذهلول را پس از ماه‌ها بازداشت موقت برگزار کردند.

خانم ذهلول اواخر دسامبر گذشته به موجب قانون مبارزه با فعالیت‌های تروریستی جاری در عربستان به پنج سال و هشت ماه زندان محکوم شد که به دلیل سپری کردن بیش از دو سال بازداشت موقت و تعلیقی بودن بخش عمده حکم یاد شده از حبس آزاد شد.

نزدیکان وی دادگاه محاکمه وی را «ساختگی» و «سیاسی» خوانده اعلام کرده‌ان که به موجب حکم صادر شده از سوی دادگاه آزادی وی برای سه سال آینده مشروط است.

بر اساس این حکم لجین الهذلول در مدت یاد شده اجازه خروج از کشور را ندارد و امکان فعالیت وی در شبکه‌های اجتماعی و انجام مصاحبه با رسانه‌ها برای وی محدود شده است.

به گفته خانواده لجین الذهلول، وی در طول دوران بازداشت مورد شکنجه و آزار و اذیت جنسی قرار گرفته است؛ اتهامی که مقامات قضایی عربستان آنرا تکذیب کرده‌اند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ایتالیا برای «حمایت از حقوق بشر» فروش موشک به عربستان و امارات را متوقف کرد

فعال عربستانی حقوق زنان، آزادی به شرط اعتراف ویدئویی را «رد» کرد

درخواست سازمان ملل از عربستان: فعالان حقوق زنان را آزاد کنید