Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

ایتالیا برای «حمایت از حقوق بشر» فروش موشک به عربستان و امارات را متوقف کرد

بمباران مناطق مختلف یمن از سوی ائتلاف عربی به رهبری عربستان- عکس آرشیوی
بمباران مناطق مختلف یمن از سوی ائتلاف عربی به رهبری عربستان- عکس آرشیوی Copyright Hani Mohammed/AP
Copyright Hani Mohammed/AP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

لوئیجی دی‌مایو، وزیر امور خارجه ایتالیا روز جمعه ۲۹ ژانویه (۱۰ بهمن) با اشاره به تعهد رم برای برقراری صلح در یمن جنگ‌زده و حمایت از حقوق بشر، فروش هزاران موشک به عربستان و امارات را متوقف کرد.

آگهی

لوئیجی دی‌مایو، وزیر امور خارجه ایتالیا روز جمعه ۲۹ ژانویه (۱۰ بهمن) با اشاره به تعهد رم برای برقراری صلح در یمن جنگ‌زده و حمایت از حقوق بشر، فروش هزاران موشک به عربستان و امارات را متوقف کرد.

عربستان و امارات بخشی از ائتلاف عربی هستند که از سال ۲۰۱۵ با حوثی‌ها که مورد حمایت ایران هستند می‌جنگند. ناظران این درگیری را به‌عنوان جنگ نیابتی بین ریاض و تهران تلقی می‌کنند.

سازمان ملل اعلام کرده است که یمن بزرگترین بحران انسانی در جهان را می‌گذراند و ۸۰ درصد مردم این کشور به کمک نیاز دارند.

این اقدامی است که ما آن را ضروری دانستیم و همراه با یک پیام شفاف صلح از طرف کشور ما است. برای ما احترام به حقوق بشر یک تعهد غیرقابل عبور است
لوئیجی دی‌مایو
وزیر امور خارجه ایتالیا

دی‌مایو در بیانیه‌ای گفت: «این اقدامی است که ما آن را ضروری دانستیم و همراه با یک پیام شفاف صلح از طرف کشور ما است. برای ما احترام به حقوق بشر یک تعهد غیرقابل عبور است.»

شبکه صلح و خلع سلاح ایتالیا گفت که تصمیم رم مانع از فروش حدود ۱۲ هزار و ۷۰۰ موشک به عربستان سعودی می‌شود.

توقف فروش سلاح به این دو کشور در حالی انجام می‌شود که ایتالیا در زمان دولت ماتیو رنتزی در سال ۲۰۱۶ قرارداد فروش ۲۰ هزار موشک به قیمت ۴۰۰ میلیون یورو را منعقد کرده بود.

رنتزی هفته گذشته با خارج کردن حزبش از ائتلاف خاکم باعث سقوط دولت ایتالیا شد. وی به‌خاطر اظهاراتش در تمجید از محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان پس از سفر به این کشور مورد انتقاد شدید قرار گرفته بود. وی گفته بود که عربستان شاهد «رنسانس جدید» است.

دو روز پیش نیز دولت جو بایدن، رئیس جمهوری جدید آمریکا فروش سلاح به عربستان و جنگنده‌های اف-۳۵ به امارات عربی متحده را به‌منظور «بررسی دوباره» تصمیمی که در زمان ریاست جمهوری دونالد ترامپ گرفته شده بود، متوقف کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

خانواده کنشگر عربستانی: پیروزی بایدن به آزادی لجین کمک کرد

مسکو برای استقرار تسلیحات دوربرد با شرکای آسیایی و آمریکای لاتین روسیه گفتگو می‌کند

فرش قرمز برای پوتین در کره شمالی؛ استقبال ویژه کیم جونگ اون و هدایایی که دو رهبر به یکدیگر دادند