کنشگر زن مشهور عربستانی پس از تحمل حدود سه سال حبس آزاد شد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
 لجین الهذلول، کنشگر حقوق زنان در عربستان
لجین الهذلول، کنشگر حقوق زنان در عربستان   -   کپی رایت  AFP

حکم آزادی لجین الهذلول، کنشگر حقوق زنان و شخصیت رسانه‌ای اهل عربستان پس از نزدیک به سه سال حبس سرانجام صادر شد.

لینا خواهر این فعال حقوق بشر عربستانی نخستین فردی بود که با انتشار یک توییت به زبان انگلیسی خبر از آزادی وی داد.

لجین الهذلول ۲۹ دسامبر گذشته به موجب قانون «ضد تروریسم» دولت عربستان به تحمل مجازات پنج سال و هشت ماه زندان محکوم شده بود.

وی که پیش از صدور این حکم بیش از دو سال زندان موقت را گذرانده بود به دلیل تعلیقی بودن بخشی از حکم صادره حدود دو ماه دیگر آزادی واقعی خود را خواهد یافت.

خانم الهذلول که ۳۱ سال دارد به دلیل ارتکاب جرائم متعدد منع شده از سوی قانون ضد تروریسم عربستان توسط دادگاه مجرم شناخته شده بود.

به گفته رسانه‌های سعودی،‌ لجین الهذلول پس از تحمل مجازات دو سال و ۱۰ ماه حبس تعزیری و به شرط آنکه در سه سال آینده بار دیگر مرتکب جرم نشود از زندان آزاد می‌شود.

مدت سپری شده در بازداشت موقت بدین ترتیب جزئی از حکم صادره از سوی دادگاه محسوب شده است. وی ماه مه سال ۲۰۱۸ دستگیر و باز داشت و با اعلام خانواده‌اش دو ماه دیگر آزاد می‌شود.

یک منبع نزدیک به خانواده وی و از نزدیکان به یک گروه اپوزیسیون سعودی مستقر در لندن به خبرگزاری فرانسه گفت که حکم آزادی قطعی لجین الهذلول پیش از ماه مارس صادر خواهد شد.

دادگاه رسیدگی کننده به پرونده خانم هذلول که حکم زندان برای او صادر کرده همچنین وی را به مدت پنج سال ممنوع الخروج از کشور کرده است.

پیش از این گفته می‌شد که وی پیشنهاد آزادی از زندان به ازای اعتراف ویدیویی به عدم شکنجه در دوران حبس را رد کرده است.

جین الهذلول سال ۲۰۱۸ به همراه یازده کنشگر دیگر به اتهام فعالیت غیرقانونی و ارتباط با توطئه گران خارجی دستگیر و بازداشت شد. وی بارها اعلام کرده بود که در حین بازداشت مورد شکنجه و آزار جنسی قرار گرفته است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا طی اولین سخنرانی خود در پنتاگون این تصمیم حاکمیت عربستان سعودی را خبری خوب توصیف کرد.