Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

وال استریت ژورنال با استناد به گزارش محرمانه آژانس: ایران تولید اورانیوم فلزی را آغاز کرد

تاسیسات هسته‌ای اصفهان
تاسیسات هسته‌ای اصفهان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

طرف‌های اروپایی برجام پیش‌تر یادآور شده بودند که بر اساس توافق وین ایران حق ندارد به مدت پانزده سال اقدام به تولید اورانیوم فلزی کند و در این خصوص دست به تحقیق و توسعه بزند.

آگهی

نشریه وال استریت ژورنال روز چهارشنبه با انتشار گزارشی به نقل از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مدعی شد که ایران فرایند تولید اورانیوم فلزی را آغاز کرده است.

بر اساس این گزارش ایران برخلاف تعهدات خود در توافقنامه سال ۲۰۱۵ وین، تولید اورانیوم فلزی را که از آن می‌توان برای ساخت هسته‌ مرکزی سلاح‌های اتمی استفاده شود، آغاز کرده است.

این مطلب به گزارش محرمانه آژانس اشاره و تاکید کرده که ایران ضمن نصب تجهیزات جدید در تاسیسات هسته‌ای اصفهان که مورد بازرسی قرار گرفته از روز هشتم فوریه/بیستم بهمن ماه سال جاری اقدام به تولید اورانیوم فلزی کرده است.

جروزالم پست هم در گزارشی با اشاره به بیانیه آژانس آورده: «رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی امروز کشورهای عضو را از تحولات تازه مرتبط با فعالیت‌های تحقیق و توسعه ایران در زمینه تولید اورانیوم فلزی در چارچوب طرحی اعلام شده جهت تولید سوخت راکتور تحقیقاتی تهران مطلع کرده است.»

دیپلمات‌های غربی پیش‌ از این ضمن ابراز نگرانی نسبت به احتمال تولید اورانیوم فلزی در ایران تاکید کرده بودند که تولید این ماده که غالبا کاربرد نظامی دارد برای مصارف غیرنظامی توجیه پذیر نیست.

این در حالیست که ایران پیش‌تر اعلام کرده بود که تولید اورانیوم فلزی با اهداف تحقیقاتی جهت طراحی نوعی سوخت ارتقا یافته برای راکتور تحقیقاتی تهران صورت می گیرد و آژانس نیز در جریان این مسئله قرار گرفته است.

تروئیکای اروپایی اواسط ژانویه با انتشار بیانیه‌ای به شدت نسبت به تولید این ماده ابراز نگرانی کرده و خواستار بازگشت ایران به تعهدات خود در چارچوب برجام شده بودند.

طرف‌های اروپایی برجام یادآور شده بودند که بر اساس توافق وین ایران حق ندارد به مدت پانزده سال اقدام به تولید اورانیوم فلزی کند و در این خصوص دست به تحقیق و توسعه بزند.

ایران نیز در واکنش به بیانیه تروئیکا آنرا هیاهو خوانده و اعلام کرده بود که بهره برداری از کارخانه تولید اورانیوم فلزی اصفهان و تولید سوختی پیشرفته موسوم به «سیلیساید» برای استفاده در راکتور تحقیقاتی تهران دو موضوع کاملا مجزا از یکدیگر است.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران اواخر دی ماه اعلام کرده بود آنچه آژانس از آن گزارش داده مربوط به تحقیق و توسعه در تاسیسات هسته‌ای اصفهان برای طراحی سوخت پیشرفته راکتور تهران است که قبلا جزئیات آن به اطلاع آژانس رسیده بود.

سخنگوی وزارت خارجه ایران تاکید کرده بود که اورانیوم فلزی کاربرد صلح آمیز هم دارد و در فرایند سوخت سیلیساید یک محصول میانی به حساب می‌آید.

ایران پس از خروج یکجانبه دولت پیشین آمریکا از برجام و در پی محقق نشدن امتیازهای تجاری و اقتصادی پیش‌بینی شده در این توافق بین‌المللی به تدریج از تعهدات خود در زمینه تولید و انباشت اورانیوم غنی شده کاست و به تازگی نیز از آغاز تحقیق و توسعه برای تولید سوختی متناسب به راکتور تحقیقاتی تهران خبر داده است.

تهران پیش‌تر نیز آغاز غنی‌سازی بیست درصدی اورانیوم را منطبق با مصوبه مجلس برای مقابله با تحریم‌های یکجانبه و نیز مرتبط با تحقیقات جاری برای طراحی سوخت راکتور تهران اعلام کرده بود.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اتحادیه اروپا از غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانیوم در ایران «عمیقا» ابراز نگرانی کرد

ایران با غنی‌سازی ۲۰درصدی اورانیوم به دنبال چیست؟

روسیه: غنی سازی ۲۰ درصدی اورانیوم به معنای خروج ایران از برجام است