Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

اتحادیه اروپا از غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانیوم در ایران «عمیقا» ابراز نگرانی کرد

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا
جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هشدار داد که اقدام ایران در «شرایط حساس کنونی» می‌تواند تلاش‌های صورت گرفته برای پیشبرد روند دیپلماتیک را زیر سوال ببرد.

آگهی

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با انتشار بیانیه ای غنی سازی اورانیوم با غلظت ۲۰ درصد در ایران را موجب «نگرانی عمیق» این اتحادیه دانست.

به گفته مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا غنی سازی اورانیوم با غلظت ۲۰ درصد در تاسیسات فردو می تواند از نظر تکثیر جنگ افزارهای هسته‌ای به طور بالقوه پیامدهای شدیدی به دنبال داشته باشد. او همچنین افزود که غنی سازی در این سطح برخلاف مفاد برجام محسوب می شود.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هشدار داد که اقدام ایران در «شرایط حساس کنونی» می تواند تلاش های صورت گرفته برای پیشبرد روند دیپلماتیک را زیر سوال ببرد. وی از ایران خواست تا «بدون تاخیر» و ضمن پرهیز از برداشتن گام های دیگر در اقدام خود تجدیدنظر کند.

جوزپ بورل در این بیانیه ضمن تاکید بر تعهد «قاطعانه» اتحادیه اروپا به برجام به عنوان یکی از عناصر جلوگیری از تکثیر سلاح های هسته ای در جهان، لزوم همکاری «کامل و به موقع» ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی را خاطرنشان کرده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

در بیانیه مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از «سخنان مثبت» جو بایدن، رئیس جمهوری منتخب آمریکا استقبال شده است.

سه کشور اروپایی عضو برجام نیز روز چهارشنبه گذشته در بیانیه ای مشترک غنی سازی اورانیوم با غلظت ۲۰ درصد در ایران را «خطری بسیار مهم برای جلوگیری از تکثیر جنگ افزارهای هسته ای» خوانده بودند.

ایران از روز دوشنبه ۱۵ دی به طور رسمی روند غنی سازی اورانیوم با غلطت ۲۰ درصد را آغاز کرد. تهران از بهار سال ۱۳۹۸ و پس از گذشت یک سال از خروج آمریکا از برجام گام هایی را در راستای کاهش سطح پایبندی خود به این توافق برداشته است. مجلس ایران در طرح «اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها» که ماه گذشته تصویب شد دولت حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران را موظف به از سرگیری غنی سازی اورانیوم با غلظت ۲۰ درصد کرد.

غنی سازی ۲۰ درصدی اورانیوم پیش از امضای برجام یکی از نگرانی های اصلی جامعه جهانی در قبال برنامه هسته ای ایران بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وال استریت ژورنال با استناد به گزارش محرمانه آژانس: ایران تولید اورانیوم فلزی را آغاز کرد

تروئیکای اروپایی: غنی سازی ۲۰ درصدی در ایران تهدید مهم علیه جلوگیری از گسترش سلاح هسته‌ای است

ایران با غنی‌سازی ۲۰درصدی اورانیوم به دنبال چیست؟