شکست یخچال طبیعی در هند؛ امید برای نجات ده‌ها کارگر محبوس در تونل کمرنگ شد

فاجعه شکست یخچال طبیعی و جاری شدن سیل در شمال هند
فاجعه شکست یخچال طبیعی و جاری شدن سیل در شمال هند Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بسیاری از قربانیان کارگران فقیری هستند که از صدها کیلومتر آن‌سوتر و از مناطق دیگر هند برای کار به این منطقه آمده‌اند و کسی نمی‌داند که در زمان حادثه کجا بوده‌اند.

آگهی

با گذشت سه روز از فاجعه شکست یک یخچال طبیعی در کوهپایه‌های هیمالیا در شمال هند و جاری شدن سیل، امیدها برای نجات جان بازماندگان احتمالی این حادثه کمرنگ شده است.

یخچال واقع در کوهستان چامولی در ایالت اوتاراکند بامداد یکشنبه بر اثر گرمایش زمین و ذوب شدن یخ‌ها شکست و آب دریاچه‌ای که پشت آن بود آزاد شد. سپس این آب به شکل سیل سهمگین و خروشانی در طول دره رودخانه‌های «داولی گنگا»، «ریشی گنگا» و «آلاکناندا» که همگی از سرچشمه‌‌های رود بزرگ «گنگ» هستند، به راه افتاد.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

این سیل که در مسیر خود حجم عظیمی از گل و لای را حمل می‌کرد بر سر راه خود پل‌ها و جاده‌های زیادی را ویران کرده و تأسیسات دو سد و نیروگاه برق‌آبی را در زیر گل مدفون ساخت.

این حادثه ده‌ها قربانی بر جای گذاشت. بیش از ۱۷۰ نفر نیز در این حادثه ناپدید شده‌اند و هنوز اطلاعی از سرنوشت آنان در دست نیست. مقامات روز چهارشنبه ۱۰ فوریه (۲۲ بهمن) گفتند که تاکنون جسد ۳۲ تن از آنان پیدا شده، اما در این میان هویت ۲۵ جسد هنوز شناسایی نشده است. 

بسیاری از قربانیان کارگران فقیری هستند که از صدها کیلومتر آن‌سوتر و از مناطق دیگر هند برای کار به این منطقه آمده‌اند و کسی نمی‌داند که در زمان حادثه کجا بوده‌اند.

به گفته مسئولان، جستجو برای یافتن بقیه قربانیان و سیل‌زدگان ادامه دارد اما ممکن است روزها طول بکشد تا اجساد بیشتری در زیر صدتا تن گل و لای غلیظ، سنگ و بقایای درختان پیدا شود.

آسوشیتدپرس
عملیات نجات کارگران به دام افتاده در تونل در شمال هندآسوشیتدپرس

کارگران به دام افتاده در تونل

محور اصلی عملیات عظیم امداد و نجات که از روز یکشنبه آغاز شده و تا کنون به طور شبانه روزی در جریان بوده، تونلی در نزدیکی تأسیسات یک نیروگاه برق‌آبی در حال احداث «ویشگاد» در نزدیکی شهر «تاپوان» است.

مأموران امداد و نجات هندی به ویژه در تلاشند تا با کنار زدن گل و لای و سنگ و موانع دیگر، ۳۴ کارگری را که در این تونل گرفتار شده‌اند، نجات دهند.

 مقامات هند روز چهارشنبه گفتند که زمان برای نجات جان این افراد رو به اتمام است و تنها امید اندکی هست که آنها در محفظه‌هایی که دارای هوای کافی است، زنده مانده باشند.

یک مقام ارشد امداد رسانی هند به نام پیوش رائوتلا به خبرگزاری فرانسه گفت: «با گذشت زمان، احتمال یافتن کارگران کاهش یافته اما معجزه همیشه روی می‌دهد.»

وی در باره دشواری کار گفته است: «ما در کارمان محدودیت‌های زیادی داریم. مثلا نمی‌توانیم با چندین بولدوزر همزمان برای کنار زدن گل و لای فشار بیاوریم. ما در حال کار شبانه روزی هستیم، هم با نیروی انسانی و هم با ماشین‌آلات. اما میزان آوار آنقدر زیاد است که مدتی طول می‌کشد تا همه آنها را برداریم.»

ویوک پندی، سخنگوی پلیس مرزی هند نیز به روزنامه تایمز هند گفت: «حتی اگر این ۳۴ نفر زنده باشند، بیشترین نگرانی ما از سرمازدگی (هیپوترمی) آنهاست که در چنین شرایطی می‌تواند کشنده باشد.»

Tashi Sherpa/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved.
شکست یخچال طبیعی در دامنه‌های هیمالیا در شمال هندTashi Sherpa/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

در خارج از تونل، تیم‌های پزشکی با کپسول‌های اکسیژن و برانکارد در حالت آماده‌باش هستند و همچنین بستگان کارگران نیز با اضطراب و نگرانی در انتظار هستند.

گرچه علت اصلی فاجعه جاری در اوتاراکند هند ذوب شدن سریع یخچال‌های طبیعی در منطقه هیمالیا بر اثر گرم شدن کره زمین اعلام شده اما فعالیت‌های مربوط به سدسازی، لایروبی بستر رودخانه‌ها برای استحصال شن و ماسه و قطع درختان برای ساختن جاده‌های جدید و نیز به هدف تقویت استحکامات دفاعی در مرز چین از عوامل دیگر این فاجعه بوده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

قهر طبیعت در هند؛ عملیات حفر برای نجات گارگران گرفتار در تونل متوقف شد

ویدئو؛ شکاف در یخچال طبیعی در هند دستکم ۳ کشته و بیش از ۲۰۰ مفقود برجای گذاشت

سیل در هند ۶۷ کشته و ۵۰ هزار آواره بر جا گذاشت