Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

دولت بایدن خواستار برکناری اکثر دادستانان فدرال منتخب دورهٔ ترامپ شد

وزارت دادگستری آمریکا
وزارت دادگستری آمریکا Copyright آسوشیتد پرس
Copyright آسوشیتد پرس
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

برکناری دادستانان فدرال که در ایالات متحده بی‌سابقه نیست، احتمالا از روز سه‌شنبه آغاز خواهد شد و به این شکل پیش خواهد رفت که وزارت دادگستری خواستار استعفای آنها می‌شود.

آگهی

وزارت دادگستری ایالات متحده اعلام کرد اکثر دادستانان فدرالی را که در دولت پیشین به سمت خود منصوب شده‌اند برکنار خواهد کرد.

فرآیندی برکنار کردن دادستانان فدرال که در ایالات متحده بی‌سابقه نیست احتمالا از روز سه‌شنبه آغاز خواهد شد و وزارت دادگستری از این افراد می‌خواهد استعفا دهند.

با این حال دو تن از این دادستانان ایالتی در سمت خود ابقا می‌شوند. یکی از این نفر جان دورهام است که مسئول بررسی پروندهٔ دخالت روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ ایالات متحده بوده و از سوی ویلیام بار، دادستان کلّ آمریکا مصونیت‌های ویژه‌ای دریافت کرد.

نفر دوم دیوید وایس، دادستان فدرال حوزهٔ قضایی دِلِوِر است، ایالتی که مقامات فدرالش دو ماه پیش در حال بررسی پروندهٔ مالیاتی هانتر بایدن، پسر رئيس جمهوری فعلی بوده‌اند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

در سال ۲۰۱۷ دونالد ترامپ دستور داد ۴۶ دادستان منصوب شده در دوران باراک اوباما استعفا دهند. برکنار کردن دادستانان فدرال در تاریخ آمریکا بارها به منازعات سیاسی احزاب منجر شده است.

دادستان فدرال، دادستانان ارشد نواحی قضایی هستند که از سوی دولت معرفی می‌شوند و پیش از جای گرفتن در سمت خود، باید صلاحیت‌شان به تأیید سنای آمریکا برسد.

ایالات متحده در مجموع ۹۳ دادستان فدرال دارد که هر یک مسئول ارشد اجرای قانون در حوزهٔ قضایی خود است و دفتر وی زیرمجموعهٔ وزارت دادگستری آمریکا به‌شمار می‌رود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بایدن ۳ فرمان اجرایی دیگر در زمینه مهاجرت صادر کرد

تهدید میانمار به تحریم؛ بایدن: هر جا دموکراسی مورد حمله قرار گیرد از آن دفاع می‌کنیم

سرقت مسلحانه از مامور مخفی آمریکا در جریان سفر بایدن