بایدن ۳ فرمان اجرایی دیگر در زمینه مهاجرت صادر کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا
جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا   -   کپی رایت  AP Photo

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا با صدور فرمان‌های اجرایی درباره جدایی اعضای خانواده مهاجران غیرقانونی، امنیت مرزها و مهاجرت قانونی، مجموع اقدام‌های اجرایی خود در حوزه مهاجرت را طی دو هفته اول ریاست جمهوری به ۹ مورد رساند.

آقای بایدن روز سه‌شنبه در جریان امضای این فرمان‌های اجرایی گفت: «من قانون جدیدی وضع نمی‌كنم. من تنها سیاست بدی را لغو می‌كنم.» اشاره تلویحی او به فرمان‌های اجرایی انتقاد برانگیز دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا در زمینه مهاجرت بود.

مطابق اسناد تایید شده در دادگاه‌های آمریکا در دوران ریاست جمهوری آقای ترامپ، نزدیک به پنج هزار و پانصد کودک از والدین پناهجوی خود جدا شده‌اند که از این میان والدین ۶۰۰ تن از آنها هنوز پیدا نشده است.

آقای بایدن با لغو این فرمان اجرایی همچنین به وزارت امنیت داخلی آمریکا ماموریت داده تا به سرعت مقدمات به هم پیوستن دوباره اعضای خانواده‌‌های پناهجویان را فراهم کند و پرونده‌های آنها را وارد پروسه قانونی کند. این خانواده‌ها همچنین در صروت نیاز می‌توانند از خدمات مشاوره روان‌درمانی بهره‌مند شوند.

فرمان اجرایی آقای بایدن در مورد امنیت مرزی نیز این امکان را به پناهجویان می‌دهد که در شهرهای مرزی مکزیک منتظر نتیجه جلسات دادگاه مهاجرت ایالات متحده بمانند. پیشتر و در دوران ریاست جمهوری آقای ترامپ، پناهجویان در گذرگاه‌های مرزی بازداشت و نگهداری می‌شدند و در حالی که به وکلا دسترسی نداشتند، درخواست پناهندگی آنها به سرعت مورد بررسی قرار می‌گرفت.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

رئیس جمهوری آمریکا همچنین در فرمانی دیگر خواستار تعیین تکلیف وضعیت حقوقی ۱۱ میلیون نفری شد که سال‌هاست در خاک آمریکا حضور دارند ولی به دلیل ورود غیرقانونی به این کشور و یا مخالفت دادگاه از اعطای شهروندی به آنها اجتناب شده است.

آقای بایدن پس از امضای این فرمان‌های اجرایی به مردم آمریکا وعده داد تا «شرم اخلاقی و ملی» را که دولت قبلی به بار آورده از چهره مردم و کشور بزداید.