یونیسف: همه‌گیری کرونا منجر به افزایش موارد ختنه زنان در سطح جهان می‌شود

زندگی زنان و دختران در سودان
زندگی زنان و دختران در سودان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

روز شنبه ششم فوریه (۱۸ بهمن) از سوی سازمان ملل متحد به عنوان روز بین المللی عدم مدارا با مثله کردن جنسی زنان نام گرفته است.

آگهی

کارشناسان هشدار می دهند که همه گیری ویروس کرونا بر تعداد دخترانی که در سراسر جهان در معرض خطر ختنه قرار دارند افزوده است.

صندوق کودکان ملل متحد (یونیسف) تخمین می زند که به دنبال تعطیلی مدارس و اختلال در برنامه های امدادرسانی در سطح جهان دو میلیون دختر دیگر تا پایان دهه کنونی در معرض خطر ختنه قرار دارند. به این ترتیب شمار دخترانی که خطر ختنه طی این دهه آنها را تهدید می کند به ۷۰ میلیون نفر رسیده است.

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل با اشاره به امکان ختنه شدن حدود دو میلیون دختر دیگر تا سال ۲۰۳۰ در صورت انفعال و ادامه شرایط موجود، خواستار بسیج امکانات سازمان ملل و اتحاد برای جلوگیری از نقض حقوق این افراد شده است. دبیر کل سازمان ملل در پیام توییتری خود تصریح کرده که زمانی برای از دست دادن وجود ندارد.

بنا به اعلام یونیسف افزایش موارد ختنه زنان در ۳۰ کشوری که این اقدام در آنها رواج دارد از زمان شیوع بیماری همه گیر «کووید ۱۹» مشاهده شده است. گزارش صندوق کودکان ملل متحد همزمان با روز بین المللی عدم مدارا با مثله کردن جنسی زنان منتشر شد. روز شنبه ششم فوریه (۱۸ بهمن) از سوی سازمان ملل متحد به عنوان روز بین المللی عدم مدارا با مثله کردن جنسی زنان نام گرفته است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هدف از این نامگذاری افزایش آگاهی درباره چنین اقدامی در سراسر جهان است. ختنه زنان در ۳۱ کشور آفریقا، خاورمیانه، آسیا و آمریکای جنوبی رواج دارد.

ختنه زنان منجر به مشکلات جسمی و روانی زیادی برای زنان می شود. از جمله تبعات مثله کردن جنسی برای زنان درد مزمن در طول عمر، خونریزی طولانی مدت، دشواری در ادرار، ایجاد کیست، خطر عفونت و نازایی، تاثیرات روانی، کاهش لذت جنسی و مشکلات مرتبط با تولد نوزاد است.

یونیسف در ابتدای شیوع ویروس کرونا امیدوار بود که همه گیری این ویروس مانند زمان شیوع بیماری ابولا باعث کاهش موارد ختنه زنان شود. این در حالی است که گزارش ها اکنون نشان می دهد که همه گیری کرونا تاثیری معکوس داشته است.

سازمان های خیریه در اروپا تخمین می زنند که ۶۰۰ هزار نفر از زنان و دخترانی که اکنون در اروپا زندگی می کنند قربانی مثله کردن جنسی بوده اند. سازمان ملل متحد پیش از این امیدوار بود تا بتواند تا سال ۲۰۳۰ به طور کامل به پدیده ختنه کردن زنان در جهان پایان دهد. با این حال حتی پیش از شیوع ویروس کرونا نیز دستیابی به این هدف دشوار به نظر می رسید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

قهرمان زن المپیک چالش هرمون تستوسترون را به دادگاه حقوق بشر اروپا کشاند

مبارزه با «ختنه دختران» در تانزانیا

ازدواج اجباری و ختنه زنان در اروپا