طرح جنجالی چین برای تقویت روحیۀ «مردانه» در پسران با تمرینات ورزشی

Photo
Photo Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزارت آموزش چین اعلام کرده که قصد دارد با افزایش شمار مربیان تربیت بدنی و گسترش کلاس‌های ورزشی، روحیۀ «مردانه» را در دانش آموزان پسر تقویت کند.

آگهی

طرحی در چین که به دنبال تشویق پسران به ورزش به عنوان راهی برای تقویت روحیۀ «مردانه» در آنهاست، بحث‌های داغی را در محافل اجتماعی این کشور به راه انداخته است.

وزارت آموزش چین اعلام کرده که قصد دارد با افزایش شمار مربیان تربیت بدنی و گسترش کلاس‌های ورزشی، روحیۀ «مردانه» را در دانش آموزان پسر تقویت کند.

این طرح در پاسخ به ابراز نگرانی شماری از اعضای کنفرانس مشورت سیاسی خلق چین (CPPCC) ارائه شده است.

برخی از شرکت کنندگان در این کنفرانس که یک نهاد مشاوره سیاسی در جمهوری خلق چین است، در جریان نشست سالانه خود در ماه مه ۲۰۲۰ میلادی، خواستار کمک به پسرانی شده بودند که به گفتۀ آنها در پی شرکت در کلاس‌های آموزشی با معلمان زن، روحیه‌ای حساس و ظریف پیدا کرده و ترسو می‌شوند.

آنها اعلام کرده بودند که «تصور اینکه چنین پسرانی در زمان وقوع یک حمله خارجی بتوانند از کشورشان دفاع کنند، دشوار است.»

در چین نیز مانند بسیاری از ملتهای آسیایی، همچنان یک تعصب سنتی نسبت به پسران وجود دارد و سیاست تک فرزندی که برای دهه‌ها بر این کشور حاکم بوده نیز باعث شده تا تمایل والدین به ارجحیت دادن به فرزندان پسر بیشتر شود.

ایدۀ مردانه کردن رفتارهای پسران از مسیر فعالیتهای بدنی و ورزشی در سالهای اخیر در این کشور بسیار رواج یافته است؛ بگونه‌ای که شماری از خانواده‌های مرفه که نگران هستند پسرانشان بیش از حد حساس و شکننده شوند، آنها را به کمپ‌های خصوصی می‌فرستند تا در آنجا از مسیر تمریناتی به سبک تمرینات ارتش، به «مردان واقعی» تبدیل شوند.

اما گروههای طرفدار برابری‌ جنسی در چین، با این طرح وزارت آموزش مخالفند و آن را منعکس کننده نگرش‌های سنتی دربارۀ زنان و مردان در این کشور می‌دانند.

لی جون، پژوهشگر فمینیست می‌گوید: «این طرح نشان دهندۀ برخی کلیشه‌های سنتی درباره مردانگی در کشور چین است؛ کلیشه‌هایی که بر خلاف برابری و تنوع جنسیتی است و تاثیری منفی و خطرناک بر جامعه چین می‌گذارد.»

این نگرانی نیز وجود دارد که اجرای چنین طرحی در بلند مدت، باعث افزایش آزار و اذیت آن دسته از پسرانی شود که روحیه‌هایی کمتر مردانه دارند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آغاز به کار نشست سالانۀ کنفرانس مشورتی سیاسی خلق چین پس از تاخیر دو ماهه

حمایت پکن از مسکو در جنگ اوکراین؛ کشتی انتقال دهنده مهمات از کره شمالی به روسیه در چین لنگر انداخت

وزیر خارجه آمریکا همزمان با تصویب کمک میلیاردی به تایوان، به چین سفر کرد