مجوز استقرار نظامیان ترکیه در خلیج عدن برای سیزدهمین بار تمدید شد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
یک واحد نظامی ترکیه در خلیح عدن
یک واحد نظامی ترکیه در خلیح عدن   -   کپی رایت  AP Photo

پارلمان ترکیه روز سه شنبه طرحی پیشنهادی برای تمدید دوره ماموریت نیروهای نظامی این کشور در خلیج عدن،‌ سومالی و دریای عرب را تصویب کرد.

به موجب این لایحه اصلاحی ماموریت و دوره استقرار نظامیان ترکیه در مناطق یاد شده تا دهم فوریه سال آینده میلادی تمدید می‌شود.

این طرح که مجوزی لازم برای ارتش ترکیه جهت اعزام و استقرار نیرو در خلیج عدن است برای نخستین بار سال ۲۰۰۸ در پارلمان این کشور به تصویب رسید.

لوایح اصلاحی مرتبط با این طرح از آن پس تاکنون پس از پایان هر دوره به تصویب پارلمان رسیده و سبب شده تا مجوز استقرار نیروهای نظامی ترکیه در خلیج عدن، سومالی و دریای عرب سیزده بار تمدید شود.

خلیج عدن در مجاورت یمن و نزدیکی تنگه باب المندب واقع شده که چهارمین معبر بزرگ انتقال نفت در جهان به شمار می‌روند.

از خلیج عدن که در سمت شرق با اقیانوس هند مرتبط است همچنین به عنوان یک مسیر انرژی استراتژیک برای انتقال نفت خام خاورمیانه یاد می‌شود.

خلیج عدن که از جنوب به کشور سومالی ارتباط دارد ناحیه‌ای شناخته شده برای دزدان دریایی است که حضور آنها آب‌های این منطقه را برای کشتی‌های تجاری ناامن کرده است.

آخرین مورد از حوادث مرتبط با دزدان دریایی در این منطقه به روز شنبه گذشته باز می‌گردد که طی آن یک کشتی ترکیه‌ای هدف حمله راهزنان دریایی قرار گرفت.

خبرگزاری آناتولی ساعاتی پس از وقوع حادثه در گزارشی اعلام کرد که پانزده تن از خدمه کشتی کانتینری «موتسارت» در جریان این حمله ربوده شده و یک نفر نیز کشته شده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید