صیادان آزاد شده از بند دزدان دریایی سومالی وارد ایران شدند

دزدان دریایی سومالی
دزدان دریایی سومالی Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت اطلاعات روز پنجشنبه بیست و یکم اوت/۳۰ مرداد آزادی سه صیاد بلوچ پس از پنج سال اسارت بدست دزدان دریایی سومالی را مورد تایید قرار داده بود.

آگهی

سه صیاد ایرانی پس از پنج سال اسارت در دست دزدان دریایی سومالی روز جمعه وارد ایران شدند. صیادان بلوچ آنگونه که رسانه‌های داخل ایران گزارش دادند فروردین سال ۱۳۹۴ به همراه هفده تن دیگر از همکارانشان بدست دزدان دریایی سومالی اسیر شده بودند.

این افراد سوار بر دو لنج از کنارک و چابهار در جنوب سیستان و بلوچستان برای صید ماهی به دل دریا زده و اندکی بعد به محاصره دزدان دریایی درآمده و اسیر شده بودند.

خبر آزادی این افراد که نام آنها عبدالله نوحانی، ابراهیم بلوچ نیا و جمال الدین دهباری اعلام شده روز پنجشنبه منتشر شد.

منابع داخلی به جزئیات بیشتر در باره چگونگی آزادی این افراد که از آنها به عنوان آخرین گروه صیادان ایرانی در بندِ دزدان دریایی سومالی نام برده شده، اشاره‌ای نکرده‌اند.

برخی خبرگزاری‌های ایران تنها به این نکته اکتفا کرده‌اند که آزادی و بازگشت صیادان در بند دزدان دریایی نتیجه اقدامات مشترک وزارت اطلاعات و نیروی قدس سپاه پاسداران و نیز همکاری وزارت امورخارجه بوده است.

گفتنی است که روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت اطلاعات روز پنجشنبه بیست و یکم اوت/۳۰ مرداد آزادی سه صیاد بلوچ پس از پنج سال اسارت بدست دزدان دریایی سومالی را مورد تایید قرار داده بود.

شمار زیادی از صیادان و ملوانان ایرانی طی سالهای اخیر به دام دزدان دریایی سومالی افتاده‌‌اند. این راهزنان دریایی اخیرا به دنبال مشکلاتی که در سواحل کشورشان و نیز آب‌ٰهای دریایی سرخ برایشان ایجاد شده بود اقیانوس هند را به محل تازه جولانگاه و انجام عملیات خود تبدیل کردند.

رسانه‌ها پیش‌تر در گزارشی اعلام کرده بودند که ۲۱ صیاد ایرانی در تاریخ ۶ فروردین ۱۳۹۴ توسط دزدان دریایی سومالی ربوده شده‌اند. بر اساس این گزارش‌ها،‌ هشت نفر صیادان به دام افتاده در سال ۹۴ به دلیل آزار و شکنجه‌های دزدان دریایی جان باخته و پنج نفر نیز موفق به فرار شده بودند.

سپاه پاسداران ایران پیش‌تر اعلام کرده بود که بر اساس ماموریتی ابلاغ شده از سوی علی خامنه‌ای،‌ رهبر جمهوری اسلامی در صدد ایجاد پایگاهی دائمی در اقیانوس هند است.

فرمانده نیروی دریایی سپاه هدف از این کار را جلوگیری از ایجاد «مزاحمت از سوی دزدان دریایی و بعضی از شناورهای بیگانه برای ماهیگیران و لنج‌داران ایرانی در آبهای دریای عمان و در دهانه اقیانوس هند» اعلام کرده بود.

به توئیتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مجوز استقرار نظامیان ترکیه در خلیج عدن برای سیزدهمین بار تمدید شد

رویارویی مستقیم نظامی با اسرائیل چه تاثیری بر زندگی شهروندان عادی ایران می‌گذارد؟

پهپادهای ایرانی چگونه مسیر انتقال نفت به اروپا را تهدید می‌کنند؟