شکایت ۱.۳ میلیارد دلاری از جولیانی به اتهام دروغگویی در مورد انتخابات

Rudy Giuliani
Rudy Giuliani Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آقای جولیانی در طول مبارزات انتخاباتی ریاست جمهوری آمریکا بارها ادعا کرد تقلب و تغییر آرا باعث شکست دونالد ترامپ و پیروزی جو بایدن شده است.

آگهی

یک شرکت تولید کننده دستگاه‌های رای‌گیری در آمریکا از رودی جولیانی، وکیل سابق دونالد ترامپ، به دلیل ادعای دروغ و ثابت نشده اعمال تقلب در انتخابات ماه نوامبر این کشور شکایت کرده است.

شرکت دومینیون ووتینگ سیستم می‌گوید طرفداران دونالد ترامپ پس از ادعاهای بروز تقلب به شدت مدیران این شرکت را به قتل تهدید کرده‌اند. حالا مدیران این شرکت تقاضای ۱.۳ میلیارد دلار معادل ۱.۰۷ میلیارد یورو غرامت کرده‌اند.

در طول روند مبارزات انتخاباتی در ایالات متحده، رودی جولیانی به همراه دونالد ترامپ بارها مدعی شدند به صورت سازمان‌دهی شده در انتخابات این کشور تقلب صورت گرفته است. جولیانی، ترامپ و دیگر متحدان نزدیک آنها بارها ادعا کردند که ماشین‌های رای‌شمار شرکت دومینیون رای‌ها را عوض می‌کنند.

شرکت دومینیون در شکایت خود علیه شهردار سابق نیویورک می‌گوید: «رودی جولیانی و همکارنشان دروغی بزرگ را ساخته و پرداخته و آن‌را در ابعادی گسترده منتشر کردند. در نتیجه این دروغ‌پراکنی میلیون‌ها نفر این ادعاهای نادرست را باور و ما را متهم کردند که آرا را دست‌کاری کرده‌ایم و نتیجه انتخابات را تغییر داده‌ایم.»

حالا شرکت دومینیون که می‌گوید هدفش از ثبت این شکایت اثبات حقیقت و دفاع از اعتبار شرکت و کارکنان آن است از جولیانی نزد دادگاه طلب ۱.۳ میلیارد دلار غرامت کرده است. دستگاه‌های رای‌شمار شرکت دومینیون در بسیاری از ایالت‌های آمریکا در جریان انتخابات مورد استفاده قرار گرفت و حملات طرفداران ترامپ باعث شده تا مدیران و کارمندان این شرکت در معرض تهدیدهای مختلفی قرار گیرند.

آقای ترامپ و متحدین او پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به مدت بیش از دو ماه از پذیرش نتایج انتخابات سرباز زدند و مدعی وقوع تقلب در روند شمارش آرا شدند. ادعایی که هرگز ثابت نشد و دوستان رئیس جمهوری سابق ایالات متحده هم نتوانستند اسنادی در تایید آن به مراجع قضایی ارائه کنند.

شرکت دومینیون همچنین ادعا کرده است که اتهامات آقای جولیانی باعث شده قراردادهای این شرکت با حدود ۳۰ ایالت در معرض تهدید قرار گیرد و تخمین می‌زند که در ۵ سال آینده حدود ۲۰۰ میلیون دلار سود خود را از دست دهد.

آقای جولیانی که همچنان بر ادعاهای پیشین خود تاکید دارد، در جریان مبارزات انتخاباتی یک کمپین اینترنتی علیه شرکت دومینیون به راه انداخت که میلیون‌ها نفر از هواداران دونالد ترامپ به آن پیوستند و این شرکت را به دست‌کاری آرای انتخاباتی متهم کردند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آیا جولیانی به دلیل لابی‌گری برای مجاهدین خلق به مشکل بر می‌خورد؟

رودی جولیانی: فشار بر ایران بیشتر باشد، سریعتر به سوی یک رژیم جدید پیش می‌رویم

رودی جولیانی: ترامپ حق‌‌السکوت استورمی دنیلز را به وکیلش برگردانده است