بایدن فرمان‌های ۱۰ گانه برای مبارزه با کرونا را امضا کرد؛‌ «استراتژی ما بر پایه علم است نه سیاست»

Alex Brandon
Alex Brandon Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جو بایدن وضعیت کنونی آمریکا را «وضعیت جنگ» علیه کرونا و شیوۀ توزیع واکسن در دولت پیشین را یک «شکست وحشتناک» توصیف کرد و گفت: «استراتژی ما بر پایه علم است و نه سیاست یا انکار».

آگهی

جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا روز پنج‌شنبه ۲۱ ژانویه با امضای مجموعه‌ای از فرمان‌های جدید، وعده داد با بسیج حداکثریِ همه نیروها، با همه‌گیری ویروس کرونا که تا کنون بیش از ۴۲۰ هزار کشته در این کشور برجای گذاشته است مقابله کند.

او در چهارچوب این فرمان‌های ۱۰گانه، قرنطینه را برای همۀ مسافران هواپیماها و استفاده از ماسک را در همه ساختمان‌های فدرال اجباری کرد.

او همچنین دستور داد تا برای همۀ مسافرانی که از خارج از این کشور به ایالات متحده می‌آیند، انجام تست کرونا «قبل از عزیمت به ایالات متحده» و قرار گرفتن در قرنطینه «در بدو ورود به این کشور» اجباری شود.

او با تاکید بر بسیج همه نیروها، وضعیت کنونی آمریکا را «وضعیت جنگ» علیه کرونا و شیوۀ توزیع واکسن در دولت پیشین را یک «شکست وحشتناک» توصیف کرد و گفت: «اسراتژی ما بر پایه علم است و نه سیاست یا انکار».

حمایت مالی از سازمان جهانی بهداشت

جو بایدن قول داد که برای تصمیم گیری در موضوعات مرتبط با کرونا، همواره رأی و نظر دانشمندان بویژه آنتونی فائوچی، متخصص ایمنی‌شناسی و رئیس مؤسسه ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی ایالات متحده را در نظر بگیرد و در اطلاع رسانیِ اخبار خوب و بد مربوط به شیوع کرونا به آمریکایی‌ها نیز همواره وفادار به اصل شفافیت باشد.

او هشدار داد که شیوع کووید۱۹ به «سخت‌ترین و کشنده‌ترین مرحله» رسیده است و از آمریکایی‌ها خواست تا گرایش‌های سیاسی خود را کنار بگذارند و «با همدیگر مقابل این زمستان سیاه ایستادگی کنند».

دولت جدید ایالات متحده همچنین بر خلاف سیاستی که دونالد ترامپ در پیش گرفته بود، روز پنج‌شنبه نقش رهبری سازمان جهانی بهداشت در مقابله با همه‌گیری ویروس کرونا را ستود و بر حمایت مالی خود از این سازمان تاکید کرد.

یک روز پیش از این نیز دکتر فائوچی ضمن اعلام بازگشت ایالات متحده به این سازمان، بر تعهدات مالی واشنگتن در قبال سازمان جهانی بهداشت و حمایت از برنامه جهانی کوواکس تاکید کرده بود.

تصمیمات جدید در حالی اتخاذ می‌شود که آمریکا در حال حاضر با بیش از ۲۵ میلیون مبتلا و ۴۲۰ هزار قربانی، بیش از هر کشوری در جهان از شیوع ویروس کرونا آسیب دیده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آلمان مرزهای خود را با پنج کشوری که بیشترین آسیب را از کرونا دیده‌اند، می‌بندد

خلبان آمریکایی که در اعتراض به «نسل کشی در غزه» مقابل سفارت اسرائیل در واشنگتن خودسوزی کرد، جان باخت

زندان برای مادران یوتیوبر؛ ولاگرهای آمریکایی با دو میلیون فالوور چگونه لو رفتند؟