نگاهی به طرح ۱.۹ تریلیون دلاری جو بایدن برای احیای اقتصاد آمریکا و مقابله با شیوع کرونا

Matt Slocum
Matt Slocum Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این طرح از نظر تحلیلگران، اولین آزمون برای سنجش توانایی جو بایدن در هدایت کشور آنهم در وضعیت همه‌گیری روزافزون کرونا، وخیم شدن اوضاع اقتصادی و دوپارگی کنگره محسوب می‌شود.

آگهی

جو بایدن، رئیس جمهور منتخب ایالات متحده آمریکا عصر پنج‌شنبه ۱۴ ژانویه از طرح کمک اضطراری ۱.۹ تریلیون دلاری خود برای مقابله با پیامدهای اقتصادی ناشی از شیوع کرونا رونمایی کرد. طرحی که از نظر تحلیلگران اولین آزمون برای سنجش توانایی او در هدایت کشور آنهم در وضعیت همه‌گیری کرونا، وخامت اوضاع اقتصادی و دوپارگی کنگره است.

این طرح در حالی ارائه شده که تنها یک هفته مانده به مراسم ادای سوگند او به عنوان رئیس جمهور جدید آمریکا، شمار مبتلایان به ویروس کرونا در این کشور به بیش از ۲۳ میلیون و ۸۴۸ هزار نفر رسیده است و از این تعداد حدود ۳۹۸ هزار نفر نیز جان خود را از دست داده‌اند.

علاوه بر این تنها در روز ارائه این طرح، بیش از ۴۲ هزار نفر در سراسر ایالات متحده به شمار قربانیان ویروس کرونا اضافه شدند که رکورد جدیدی در موضوع مرگ و میر روزانه محسوب می‌شود.

طرح کمک اقتصادی جو بایدن شامل چه بخش‌هایی است؟

هدف از ارائه این بستۀ کمک مالی و اجتماعی، حمایت مستقیم از خانواده‌ها و مشاغل آمریکا و در کنار آن تمرکز بر مقابله با همه‌گیری کرونا است.

بایدن برای تامین رقم حدودا ۲ تریلیون دلاری طرح خود، قصد استفاده از درآمد حاصله از تولید ناخالص داخلی این کشور را دارد؛ اقدامی که خوشایند بسیاری از جمهوریخواهان آمریکا نیست. با این وجود با توجه به حضور اکثریت دموکرات در هر دو مجلس آمریکا، انتظار می‌رود تصویب این طرح ممکن شود.

طرح جو بایدن به سه بخش اصلی تقسیم می‌شود:

  • اختصاص ۴۰۰ میلیارد دلار به تامین هزینه‌های مبارزه با شیوع کرونا، انجام تست‌های بیشتر و تولید واکسن، همچنین بازگشایی ایمن مدارس:

از جمله برنامه‌های بایدن در این بخش، می‌توان به صرف ۲۰ میلیارد دلار برای واکسیناسیون جمعیت حدودا ۳۳۰ میلیون نفری ایالات متحده، صرف ۵۰ میلیارد دلار برای تست «گسترده» کرونا و صرف ۱۳۰ میلیارد دلار برای کمک به بازگشایی ایمن مدارس اشاره کرد.

تعطیلی مدارس باعث شده است در بسیاری از مناطق آمریکا میلیون‌ها نیروی کار بویژه در میان زنان مجبور به ترک کار و ماندن در خانه شوند.
بایدن همچنین امیدوار است که ظرف ۱۰۰ روز، تعداد ۱۰۰ میلیون نفر از جمعیت این کشور را در مقابل ویروس کرونا واکسینه کند.

  • بیش از ۱ تریلیون دلار صرف کمک مستقیم به خانواده‌ها و ارائه مشوق‌های مالی از جمله از مسیر افزایش مزایای بیمه بیکاری می‌شود:

بایدن خواستار افزایش مزایای بیکاری فدرال از ۳۰۰ دلار در هفته به ۴۰۰ دلار برای میلیون‌ها بیکار آمریکایی است. او همچنین اعلام کرد که مطابق با این طرح، استفاده از مزایای کمک مستقیم به خانوارها تا سپتامبر آینده ادامه خواهد داشت.

او خواستار آن شد که رقم ۶۰۰ دلار مشوق مالی تصویب شده در دولت ترامپ، به ۲۰۰۰ دلار به ازای هر نفر افزایش یابد؛ پولی که می‌تواند برای تامین اجاره بها یا خرید مواد غذایی به کمک خانوارها بیاید و به آنها برای بازگشت به زندگی عادی کمک کند.

در طرح او همچنین مقرر شده است که مشوق‌های مالی جدید، مشمول خانواده‌هایی که یکی از والدین مهاجر هستند، همچنین فرزندان بالغی که بر اساس اسناد مالیاتی همچنان وابسته به پدر و مادر هستند نیز بشود. پیش از این در دولت ترامپ، به دلیل مخالفت جمهوریخواهان کنگره، این دو مورد از بسته مالی حذف شد و باعث گردید تا حدود ۱۳.۵ میلیون فرزند بالغ که همچنان برای زندگی به والدینشان وابسته هستند و در میان آنها میلیون‌ها معلول نیز وجود داشت، از این کمکها بی‌بهره بمانند.

در این طرح حمایتهای مالیاتی قابل توجهی از خانواده‌های کم درآمد شده است. طرح او اعتبار مالیاتی را برای کودکان زیر ۶ سال تا ۳۶۰۰ دلار در سال و برای کودکان زیر ۱۷ سال تا ۳ هزار دلار در سال گسترش داده است. بسیاری از خانواده‌های فقیر نیز واجد شرایط برای دریافت این اعتبار مالیاتی شده‌اند که به افزایش درآمد سالانۀ آنها کمک خواهد کرد.

  • بیش از ۴۴۰ میلیارد دلار برای کمک به مشاغل و جوامع کوچکی اختصاص خواهد یافت که «بیشترین آسیب» را از شیوع کرونا دیده‌اند:

از جمله برنامه‌ها در این بخش، اختصاص ۳۵۰ میلیار دلار برای کمک اضطراری به دولتهای ایالتی و محلی و قبیله‌های آمریکا است.

طرح بایدن به دنبال التیام اقتصاد بیمار آمریکاست و بر این اساس مقرر شده تا برای میلیون‌ها کارگر و خانواده‌های آنها ۱۴ هفته مرخصی پزشکی همراه با پرداخت دستمزد تعیین گردد. در این باره، کمک هزینه مربوطه به بیش از ۱ میلیون کسب و کار کوچک پرداخت خواهد شد و در کنار آن حدود ۳۵ میلیون دلار نیز برای اعطای وام‌های کم بهره بویژه برای سرمایه‌گذاری در بخش انرژی‌های پاک اختصاص خواهد یافت.

طرح بایدن همچنین دهها میلیون دلار را به تامین دیگر نیازهای کشور از نیاز به آب و غذا گرفته تا کمک به دیگر مناطق آمریکا از جمله در پورتوریکو اختصاص داده است.

افزایش حداقل دستمزد فدرال از ۷.۵ به ۱۵ دلار در ساعت یکی دیگر از پیشنهادهای مطرح شده در این طرح است.

واکنش‌ها به طرح اقتصادی جو بایدن

از هم اکنون زمزمۀ انتقادها به طرح جو بایدن شنیده می‌شود و برخی از نمایندگان کنگره بر این باورند که این طرح «هیچ کاری برای نجات کسب و کارهای اصلی، برگرداندن مردم به کار و تقویت اقتصاد کشور نمی‌کند».

با این وجود طرفداران طرح او معتقدند در وضعیت حساس کنونی برای بزرگترین قدرت اقتصادی جهان، احیای اقتصاد خانوارها ضروری است. بویژه آنکه تنها در ماه گذشته در پی تداوم شیوع کرونا، کارفرمایان ۱۴۰ هزار شغل را عمدتا در بخش‌های کم درآمد همچون کافه‌ها و رستوران‌ها حذف کردند.

آنها همچنین تحلیل می‌کنند که بسته کمک اقتصادی بایدن حاوی ۵.۲ تریلیون دلار مشوق مالیاتی برای اقتصاد بحران زده این کشور است و این رقم که معادل یک چهارم تولید سالانه اقتصادی آمریکاست، انگیزه کافی را برای جبران افت ناشی از همه گیری ویروس کرونا خواهد داد.

آگهی

طرفداران طرح همچنین بر این باورند که این طرح مورد استقبال فدرال رزرو ایالات متحده نیز قرار بگیرد.

مایکل گاپن، اقتصاددان ارشد در بانک سرمایه گذاری Barclays Capital آمریکا می‌گوید: «این طرح اساسا یک بسته نجات برای خروج از وضعیت فاجعه است. طرح در واقع به دنبال تغییر وضعیت مالیاتی کنونی نیست و تاثیر منفی کمی بر فعالیتهای اقتصادی کنونی خواهد گذاشت.»

او با اشاره به اینکه طرح ارائه شده با انتظارات او مطابقت داشت، می‌گوید از نظر بسیاری از اقتصاددانان نیز مهمترین کاری که اکنون بایدن می‌تواند برای اقتصاد کشور انجام دهد، مهار ویروس کرونا است و اگر هزینه‌های واکسیناسیون هوشمندانه انجام شود، این بسته مالی می‌تواند موثر باشد.

قرار است در ماه فوریه، دولت بایدن طرح دیگری را معرفی کند که بر اهداف بلند مدت از جمله برنامه‌هایش برای زیرساخت‌ها و چگونگی برخورد با تغییرات آب و هوایی متمرکز است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مجلس نمایندگان آمریکا بسته هزار و نهصد میلیارد دلاری کمک اقتصادی را تصویب کرد

دستور بایدن برای لغو قرارداد زندان‌های خصوصی آمریکا؛ تلاشی در جهت بهبود عدالت اجتماعی

استقبال اتحادیه اروپا از روی کار آمدن بایدن؛ برای جهانی بهتر پیمانی جدید ببندیم