Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

استقبال اتحادیه اروپا از روی کار آمدن بایدن؛ برای جهانی بهتر پیمانی جدید ببندیم

شارل میشل رئیس شورای اروپایی و اورزولا فن درلاین رئیس کمیسیون اروپا
شارل میشل رئیس شورای اروپایی و اورزولا فن درلاین رئیس کمیسیون اروپا Copyright Johanna Geron/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved
Copyright Johanna Geron/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved
نگارش از یورونیوز
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شارل میشل، رئیس شورای اروپا از جو بایدن، رئیس جمهوری که از امروز به قدرت می رسد، خواست تا در تاسیس یک پیمان جدید بین اتحادیه اروپا و ایالات متحده بکوشد. پیمانی که به گفته آقای میشل اروپا و آمریکا را قدرتمندتر می کند و جهان بهتری می سازد.

آگهی

رئیس شورای اتحادیه اروپا، شارل میشل در آستانه مراسم تحلیف ریاست جمهوری آمریکا، از جو بایدن خواست تا با اروپا «پیمانی جدید» ببندد، پیمانی که به گفته نخست وزیر پیشین بلژیک در زمینه مسائلی چون صلح، امنیت، رفاه، آزادی و حقوق بشر به جهانیان کمک خواهد کرد.

چهار سال حضور دونالد ترامپ در کاخ سفید باعث شد تا روابط نزدیک دو متحد تاریخی، اتحادیه اروپا و ایالات متحده، سیاه ترین روزهای خود را سپری کند؛ از وضع مالیاتهای جدید روی محصولات وارداتی اروپا به آمریکا و انتقاد ترامپ از کشورهای اروپایی عضو ناتو گرفته تا خروج رئیس جمهوری ایالات متحده از برجام، که اتحادیه اروپا آنرا یکی از دستاوردهای مهم تامین صلح جهانی در یک دهه اخیر می داند، به نظر می رسد رهبران اتحادیه اروپا از به قدرت رسیدن جو بایدن دموکرات بسیار خوشحال هستند.

شارل میشل که در ساختمان پارلمان اروپا در بروکسل صحبت می کرد،‌خطاب به رهبران آمریکا گفت:‌ «امروز فراتر از یک مرحله گذار است. امروز فرصتی برای نوسازی روابط ما است، روابطی که در چهار سال گذشته بسیار متضرر شده است. در این سالها ، جهان پیچیده تر، باثبات تر و غیرقابل پیش بینی رشد کرده است.»

آقای میشل در سخنان خود تاکیدکرد:‌«من در روز اول مأموریت جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، پیشنهاد جدی را به رئیس جمهوری جدید ارائه می دهم. بیایید یک پیمان استوار و جدید برای اروپای قوی تر، آمریکای قوی تر و جهانی بهتر منعقد کنیم.»

به گفته شارل میشل اولویت‌های طرفین باید برتقویت همکاری چند جانبه ، مبارزه با کووید-۱۹، مقابله با تغییرات آب و هوایی، بهبود وضع اقتصادی استوار باشد.

اورزولا فن درلاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا هم در آستانه به قدرت رسیدن جو بایدن در پارلمان اروپا در بروکسل سخنرانی کرد و درباره مراسم تحلیف گفت: « مراسم پرافتخار در پله های طولانی ساختمان کنگره آمریکا، نمایشی از مقاومت و پیروزی مردم سالاری در آمریکا خواهد بود. دلیل آشکار این که، یک بار دیگر، پس از چهار سال طولانی، اروپا یک دوست در کاخ سفید دارد.»

رئیس آلمانی کمیسیون اروپا همچنین تاکید کرد که «هرچند ریاست جمهوری دونالد ترامپ ساعاتی دیگر به تاریخ می پیوندند اما بیش از ۷۰ میلیون آمریکایی که به او رای داده اند را نباید فراموش کرد.»

وی همزما افزود که چندصد نفر از همان هواداران چند روز پیش به ساختمان کنگره، قلب دموکراسی آمریکایی حمله کردند.

فن درلاین خطاب به شهروندان اروپایی هم گفت با توجه به اتفاقات هفته های اخیردر آمریکا نمی توان تصور کرد که دموکراسی اروپایی بری از این حملات و لغزش هاست. 

رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا با بیان این که ‌‌« ما هم در برابر این پدیده ها مصون نخواهیم ماند» به قتل جو کاکس، نماینده حزب کارگر بریتانیا که توسط یک راست گرای افراطی به قتل رسید، اشاره کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نگاهی به طرح ۱.۹ تریلیون دلاری جو بایدن برای احیای اقتصاد آمریکا و مقابله با شیوع کرونا

آلمان: آمریکا و اتحادیه اروپا برای «طرح مارشال دموکراسی» متحد شوند

جدال اتحادیه اروپا و ایکس بر سر تیک آبی؛ ایلان ماسک: کمیسیون اروپا را به دادگاه می‌کشم