Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

آلمان: آمریکا و اتحادیه اروپا برای «طرح مارشال دموکراسی» متحد شوند

هایکو ماس وزیر خارجه آلمان
هایکو ماس وزیر خارجه آلمان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در پی رویدادهای خشونت‌بار هفته گذشته در ساختمان کنگره آمریکا، هایکو ماس وزیر خارجه آلمان روز شنبه ۸ ژانویه (۱۹ دی) با مرتبط خواندن این وقایع و اتحادیه اروپا خواستار ایجاد یک «طرح مارشال برای دموکراسی» شد.

آگهی

هایکو ماس وزیر خارجه آلمان روز شنبه ۲۰ دی (۹ ژانویه) در پی رویدادهای خشونت‌بار هفته گذشته در ساختمان کنگره آمریکا، با به‌هم‌پیوسته خواندن این وقایع با دموکراسی اتحادیه اروپا، خواستار اتحاد بین آمریکا و اتحادیه اروپا برای اجرای طرحی شد که وی آن را «طرح مارشال برای دموکراسی» نامید. 

طرح مارشال نام یک کارزار سیاست خارجی ایالات متحده برای بازسازی کشورهای اروپای غربی پس از جنگ جهانی دوم است. آمریکا در این طرح با اختصاص ۱۲ میلیارد دلار (حدود ۱۳۰ میلیارد دلار فعلی) به ۱۸ دموکراسی جنگ‌زده اروپای غربی کمک کرد تا اقتصاد خود را پس از جنگ بازسازی کنند و در عین حال سدی در برابر نفوذ و گسترش کمونیسم بسازند. آلمان غربی از جمله کشورهایی بود که بیشترین نفع را از این طرح کسب کرد.

وزیر خارجه آلمان با اشاره به رویدادهای هفته گذشته در کنگره آمریکا که به مرگ ۴ معترض و ۱ پلیس انجامید به خبرگزاری DPA آلمان گفت: «ما نباید به دشمنان لیبرال دموکراسی مجال و فضا بدهیم. این نه تنها در ایالات متحده، که در آلمان و اروپا نیز صدق می‌کند.»

وی افزود: «ما آماده همکاری با آمریکا در زمینه طرح مشترک مارشال برای دموکراسی هستیم».

آقای ماس به جزئیات این طرح اشاره نکرد با این حال گفت از اظهارات رئیس‌جمهور تازه‌منتخب آمریکا جو بایدن برای ایجاد «شبکه‌ای از کشورهای دموکراتیک» استقبال می‌کند.

وزیر خارجه آلمان با اشاره به اینکه فرانسه و آلمان در سال ۲۰۱۹ «اتحاد برای چندجانبه‌گرایی» را متشکل از بیش از ۲۰ کشور ایجاد کرده‌اند گفت: «اعتقاد به یکپارچگی، به دموکراسی به عنوان انسانی‌ترین شکل حکومت، و به قدرت علم و عقل تنها می‌‌تواند با اتحاد مشترک محافظت شود. در این راه هیچ شرکای بهتر، نزدیک‌تر و طبیعی‌تری نسبت به آمریکا و اروپا در قرن ۲۱ وجود ندارد.»

جو بایدن رئیس‌جمهور تازه منتخب آمریکا روز ۲۰ ژانویه قدرت را در آمریکا به دست خواهد گرفت.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

استقبال اتحادیه اروپا از روی کار آمدن بایدن؛ برای جهانی بهتر پیمانی جدید ببندیم

واکنش جوزپ بورل به وقایع واشنگتن: باید بتوانیم محتوای شبکه‌های اجتماعی را تنظیم کنیم

تصاویری از خرابی‌ها و زیان‌های «حمله به دموکراسی» در کنگره آمریکا