ترور و جنگ در افغانستان؛ صالح: به جای آزادی، طالبان را اعدام می‌کنیم تا درس عبرت شود

نیروهای امنیتی افغانستان
نیروهای امنیتی افغانستان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

همزمان با ادامه درگیری نیروهای امنیتی افغانستان و طالبان در هرات، قندهار و ننگرهار، مقام‌های دولت افغانستان ضمن اعلام مخالفت خود با آزادی اعضای بازداشت گروه طالبان بر لزوم اعدام تعدادی از آنها تاکید کردند.

آگهی

همزمان با ادامه درگیری نیروهای امنیتی افغانستان و طالبان در هرات، قندهار و ننگرهار، مقام‌های دولت افغانستان ضمن اعلام مخالفت خود با آزادی اعضای بازداشت گروه طالبان بر لزوم اعدام تعدادی از آنها تاکید کردند.

وزارت دفاع افغانستان روز چهارشنبه خبر داد که در جریان درگیری میان نیروهای امنیتی و گروه طالبان در ولایت‌های قندهار و ننگرهار، ۵۷ جنگجوی گروه طالبان کشته شده‌اند.

همچنین یک امنیتی این کشور در هرات به خبرگزاری افق گفته که در پی حمله روز چهارشنبه افراد مسلح ناشناس سه نیروی ارتش افغانستان کشته شده و چهار تن دیگر زخمی شده‌اند. به گفته او سه شنبه شب نیز بر اثر انفجار مهیب مواد انفجاری کارگذاری‌شده توسط نیروهای طالبان در پاسگاه پلیس در منطقه پل مالان شهرستان انجیل هرات، این پاسگاه تخریب شده و ۶ تن از نیروهای امنیتی افغانستان زخمی شده‌اند.

در چنین شرایطی، رسانه‌های افغانستان از کشف یک محموله مواد منفجره جاسازی شده در گونی‌های آرد که از مبدا ایران به مقصدی ناشناس در افغانستان ارسال شده بود، خبر دادند. دولت افغانستان پیش از این، بارها ایران را به حمایت از گروه طالبان متهم کرده ‌است.

در واکنش به شدت گرفتن حملات نیروهای طالبان، امرالله صالح، معاون اول رییس ‌جمهوری افغانستان با انتشار متنی در صفحه فیسبوک خود بار دیگر تاکید کرد:«یکی از راه حل‌های اساسی این چالش، اعدام شماری از بازداشت‌شدگان است. آن‌ها باید اعدام شوند تا درس عبرتی برای متباقی آن‌ها شود.» آقای صالح همچنین تهدید کرد که اگر کشتار و ترور و خشونت ادامه یابد دولت درباره زندگی زندانیان طالبان تصمیم می‌گیرید نه آزادی‌ آنها.

در مقابل گروه طالبان اعلام کرده که اعدام اعضای بازداشت‌شده این گروه خلاف کنوانسیون بین‌المللی ژنو است.

در حالی که طالبان بار دیگر خواستار آزادی ۷ هزار زندانی باقی‌مانده خود شده‌اند، وحید عمر، مشاور رییس جمهوری افغانستان در امور استراتژیک و روابط عامه نیز روز چهارشنبه گفت که حکومت با رهایی زندانیان باقیمانده طالبان، مخالف است.

با این حال، طالبان امیدوار است تا با فشار آمریکا و در چارچوب توافقنامه صلح دو طرف، این زندانیان آزاد شوند.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

اما آنتونی بلینکن، نامزد سمت وزارت خارجه امریکا در دولت جو بایدن روز سه‌شنبه در نشست اعضای کمیته‌ روابط خارجی سنای آمریکا اعلام کرد که رییس جمهور منتخب امریکا توافقنامه صلح ایالات متحده و گروه طالبان را مورد بررسی دوباره قرار خواهد داد؛ توافقنامه‌ای که به گفته منتقدانش بر اساس امتیازدهی بالای دولت ترامپ به طالبان حاصل شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انفجار در کابل، صلح در قطر؛ ‌ژنرال پترائوس نسبت به شکست نظامیان افغانستان هشدار داد

دست‌کم «هشت کشته» در پی حملات هوایی پاکستان به دو ولایت افغانستان؛ طالبان به نوار مرزی حمله کرد

غارت میراث فرهنگی افغانستان؛ گنجینه‌های باستانی در ۱۶۲ مکان با بولدوزر تخریب شد