گزینه بایدن برای وزارت خارجه آمریکا: به دنبال توافقی مستحکم‌تر با ایران خواهیم بود

آنتونی بلینکن، گزینه جو بایدن برای مقام وزارت خارجه آمریکا
آنتونی بلینکن، گزینه جو بایدن برای مقام وزارت خارجه آمریکا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

گزینه جو بایدن برای سمت وزارت خارجه آمریکا از مسئولیتی «اضطراری» برای پیشگیری از دستیابی ایران به سلاح‌های هسته‌ای سخن گفت.

آگهی

آنتونی بلینکن، گزینه جو بایدن برای احراز مقام وزارت خارجه آمریکا روز سه شنبه گقت که واشنگتن در صورت اجرای تعهدات ایران در چهارچوب برجام آماده بازگشت به این توافق هسته ای است.

سخنان نامزد جو بایدن برای مقام وزارت خارجه ایالات متحده یک روز پیش از مراسم تحلیف رئیس جمهوری جدید بیان شد. آنتونی بلینکن در سخنان خود همچنین از مسئولیتی «اضطراری» برای پیشگیری از دستیابی ایران به سلاح های هسته ای سخن گفت.

گزینه جو بایدن برای سمت وزارت خارجه آمریکا تاکید کرد که بازگشت به برجام در صورت پایبندی ایران به تعهداتش تنها «سرآغازی» برای «یک توافق مستحکم تر و بادوام تر» خواهد بود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

آنتونی بلینکن افزود که واشنگتن پیش از بازگشت احتمالی به توافق هسته ای با ایران با متحدان خود در منطقه خلیج فارس و اسرائیل مشورت خواهد کرد. وی همچنین هشدار داد که مدت زمانی که ایران برای «تولید سلاح هسته ای» نیاز دارد از بیش از یک سال به سه تا چهار ماه کاهش یافته است.

حمایت بلینکن از «رویکرد سرسختانه» ترامپ در برابر چین

آنتونی بلینکن در بخشی از سخنانش همچنین از «رویکرد سرسختانه» دونالد ترامپ، رئیس جمهوری کنونی آمریکا در برابر چین حمایت کرد. وی افزود که ایالات متحده باید از «موضع قدرت و نه از موضع ضعف» با چین روبرو شود.

نامزد جو بایدن برای مقام وزارت خارجه آمریکا با این حال تاکید کرد که کشورش تنها به کمک متحدان خود و حضور در نهادهای بین المللی می تواند در برابر پکن موضعی «قاطع» اتخاذ کند.

وی در بخشی از سخنانش همچنین گفت که جو بایدن از راه حل «دو کشور» برای حل مناقشه بین اسرائیل و فلسطینی ها حمایت می کند. او با این حال پذیرفت که این راه حل در «کوتاه مدت» چندان «واقع بینانه» نیست.

گزینه جو بایدن برای احراز مقام وزارت خارجه آمریکا همچنین وعده داد که به دنبال «ترمیم» جایگاه کشورش در جهان خواهد بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آیا غنی‌سازی ۲۰ درصدی ایران به جنگ منتهی می‌شود؟

مردی که مقابل دادگاه محاکمه ترامپ خودسوزی کرده بود جان باخت

محاکمه ترامپ بخاطر پرداخت حق‌السکوت به یک پورن‌استار وارد چهارمین روز شد