مایک پمپئو: ایران پایگاه جدید گروه القاعده است

سخنرانی روز سه‌شنبه وزیر خارجه آمریکا در واشنگتن
سخنرانی روز سه‌شنبه وزیر خارجه آمریکا در واشنگتن Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزیر خارجه ایالات متحده گفت که وضعیت کنونی ایران از نظر ارتباط با القاعده «بدتر» از افغانستان در زمان حملات ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱ به آمریکا است.

آگهی

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا روز سه شنبه ایران را «پایگاه جدید» گروه القاعده توصیف کرد. 

وزیر خارجه ایالات متحده گفت که وضعیت کنونی ایران از نظر ارتباط با القاعده «بدتر» از افغانستان در زمان حملات ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱ به آمریکا است. او در سخنان خود برای اولین بار به طور رسمی مرگ عبدالله احمد عبدالله معروف به ابو محمد المصری در یکی از خیابان های تهران را تائید کرد. 

پیش از این گزارش هایی مبنی بر ترور ابو محمد المصری، نفر دوم سازمان القاعده در روز ۱۸ مرداد سال جاری در تهران منتشر شده بود. روزنامه «نیویورک تایمز» گزارش داده بود که اسرائیل ابو محمد المصری را به نیابت از آمریکا کشته است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

القاعده پایگاه جدیدی دارد؛ آن هم جمهوری اسلامی ایران است.
مایک پمپئو
وزیر خارجه آمریکا

وزیر خارجه ایالت متحده از نحوه مرگ ابو محمد المصری یا دخالت احتمالی آمریکا و اسرائیل در آنچه روز ۱۸ مرداد گذشته در منطقه پاسداران تهران روی داد سخنی نگفت. ایران خبر کشته شدن ابو محمد المصری در تهران را تکذیب کرده است. سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران گزارش منتشرشده از ترور نفر دوم سازمان القاعده در تهران را «سناریوپردازی هالیوودی» توصیف کرده بود. 

مایک پمپئو در جریان سخنرانی روز سه شنبه خود در واشنگتن گفت: «القاعده پایگاه جدیدی دارد؛ آن هم جمهوری اسلامی ایران است.»

او افزود: «نتیجه اش این است که مخلوق شیطانی اسامه بن لادن در حال تقویت خود گسترش ابزارهای عملیاتی خود است. اگر ما این محور ایران-القاعده را نادیده بگیریم به بهای خطر افتادن خودمان تمام خواهد شد. باید [این محور] را به رسمیت بشناسیم، با آن روبرو شویم و بر آن غلبه کنیم.»

وضع تحریم علیه «سران القاعده که ساکن ایران هستند»

AP Photo
سخنرانی روز سه‌شنبه مایک پمپئوAP Photo

وزیر خارجه آمریکا در بخشی از سخنانش ایران را متهم کرد که در سال ۲۰۱۵ همزمان با مذاکرات بر سر برجام به گروه القاعده اجازه داده است تا در ایران «پایگاه عملیاتی جدیدی» داشته باشد. به گفته مایک پمپئو شرط تهران برای این اتحاد «رعایت» قوانین و مقررات ایران بوده است.  

او همچنین تحریم هایی را علیه تعدادی از افرادی که به گفته او «سران گروه القاعده و ساکن ایران» هستند اعلام کرد. عبدالرحمن المغربی از جمله سران گروه القاعده است که وزیر خارجه آمریکا تحریم هایی علیه آنها اعلام کرد. به گفته مایک پمپئو پاداشی هفت میلیون دلاری نیز برای اطلاعاتی که منجر به شناسایی عبدالرحمن المغربی و محل اقامتش شود در نظر گرفته شده است. 

سخنان مایک پمپئو در حالی بیان می شود که تنها هشت روز به پایان دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ باقی مانده است. 

ظریف: همه تروریست‌های ۱۱ سپتامبر اهل کشورهای مورد علاقه شما بودند

از سوی دیگر محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه با انتشار توئیتی به سخنان همتای آمریکایی خود واکنش نشان داد. او در بخشی از این توئیت نوشت: «کسی فریب نمی خورد. همه تروریست هایی ۱۱ سپتامبر از مقصدهای مورد علاقه مایک پمپئو در خاورمیانه آمده بودند. هیچ کدام اهل ایران نبودند.»

هر چند در توئیت وزیر امور خارجه ایران نامی از عربستان برده نشده است اما با توجه به اینکه اکثر عاملان حملات ۱۱ سپتامبر شهروند عربستان بودند به نظر می رسد اشاره او به ریاض به عنوان مقصد سفرهای منطقه ای مایک پمپئو باشد. 

ایران تاکید می کند که هیچ کدام از «تروریست های» القاعده در خاک این کشور حضور ندارند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

یک رهبر القاعده در مناطق تحت کنترل ترکیه در شمال سوریه در حمله پهپادی آمریکا کشته شد

بالاترین نماینده جامعه مسلمانان اسپانیا در جریان تحقیقات ضدتروریسم بازجویی شد

نیویورک تایمز: اسرائیل مرد شماره ۲ القاعده را در تهران ترور کرد