Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

نیویورک تایمز: اسرائیل مرد شماره ۲ القاعده را در تهران ترور کرد

عبدالله احمد عبدالله (ابو محمد المصری)
عبدالله احمد عبدالله (ابو محمد المصری) Copyright پلیس فدرال آمریکا (FBI)
Copyright پلیس فدرال آمریکا (FBI)
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

چند مقام اطلاعاتی آمریکا گفته‌اند که ابو محمد المصری به همراه دخترش مریم، همسر حمزه بن لادن کشته شد. استانداری تهران روز هشت اوت (۱۸ مرداد) اعلام کرده بود که شب قبل پدر و دختری لبنانی به دست موتورسواری ناشناس در منطقه پاسداران تهران به قتل رسیده اند.

آگهی

روزنامه نیویورک تایمز گزارش داد که اسرائیل سه ماه پیش مرد شماره دو گروه القاعده را به نیابت از آمریکا در تهران ترور کرده است. 

بنا به این گزارش عبدالله احمد عبدالله که معروف به ابو محمد المصری بود روز هفت اوت (۱۷ مرداد) همزمان با بیست و دومین سالگرد حمله به سفارتخانه های آمریکا در کنیا و تانزانیا در یکی از خیابان های تهران به ضرب گلوله کشته شده است. آمریکا او را یکی از عوامل اصلی این حملات در سال ۱۹۹۸ می دانست. 

چند مقام اطلاعاتی به نیویورک تایمز گفته اند که ابو محمد المصری به همراه دخترش مریم، همسر حمزه بن لادن کشته شد. آمریکا سال گذشته مرگ حمزه بن لادن، فرزند و جانشین اسامه بن لادن، رهبر و بنیانگذار گروه القاعده را تائید کرده بود. 

طبق گزارش نیویورک تایمز دو موتورسوار که عوامل اسرائیل بودند ابو محمد المصری و دخترش را در یکی از خیابان های تهران به ضرب گلوله ترور کردند. چهار منبع اطلاعاتی گفته اند که اسرائیل این عملیات را به نیابت از آمریکا انجام داد. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

استانداری تهران روز شنبه هشت اوت (۱۸ مرداد) اعلام کرده بود که شب قبل پدر و دختری لبنانی به دست موتورسواری ناشناس در منطقه پاسداران تهران به قتل رسیده اند. در گزارش روابط عمومی استانداری تهران آمده بود: «شیوه قتل این افراد به این صورت بوده که از سمت راننده چهار تیر شلیک شده و شلیک پنجم هم به یک ماشین دیگر که در حال عبور بوده اصابت کرده است.»

در گزارش رسانه های ایران مرد مقتول «حبیب داوود»، استاد تاریخ و ۵۸ ساله معرفی شده بود که شامگاه ۱۷ مرداد در حوالی گلستان یکم در خیابان پاسداران در حالی که همراه با دختر ۲۷ ساله اش سوار بر یک خودروی «ال ۹۰» سفیدرنگ بوده به قتل رسیده است. 

ابو محمد المصری یکی از بنیانگذاران گروه القاعده بود و از او به عنوان جانشین احتمالی ایمن الظواهری، رهبر کنونی القاعده یاد می شد. پلیس فدرال آمریکا برای دریافت اطلاعاتی در مورد او ۱۰ میلیون دلار جایزه تعیین کرده بود. ابو محمد المصری یکی از متهمان اصلی حمله به سفارتخانه های آمریکا در کنیا و تانزانیا در سال ۱۹۹۸ بود. در آن حملات ۲۲۴ نفر کشته و صدها نفر مجروح شدند. 

مقامات اطلاعاتی آمریکا به نیویورک تایمز گفته اند که ایران ابو محمد المصری را سال ۲۰۰۳ «بازداشت» کرده بود اما او دستکم از سال ۲۰۱۵ تاکنون به طور آزادانه در محله پاسداران تهران زندگی می کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آمریکا برای کسب اطلاعات دربارۀ «سه رهبر القاعده ساکن ایران» تا ۲۷ میلیون دلار پاداش تعیین کرد

مایک پمپئو: ایران پایگاه جدید گروه القاعده است

آمریکا مرگ رهبر القاعده در شبه جزیره عربستان را در حمله پهپادی تایید کرد