آمریکا مرگ رهبر القاعده در شبه جزیره عربستان را در حمله پهپادی تایید کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
آمریکا مرگ رهبر القاعده در شبه جزیره عربستان را در حمله پهپادی تایید کرد
کپی رایت  YEMENI MINISTRY OF INTERIOR / AFP

کاخ سفید روز پنجشنبه ۶ فوریه (۱۷ بهمن) اعلام کرد که آمریکا، قاسم الریمی، رهبر القاعده در شبه جزیره عربستان را در یک حمله هوایی کشته است. در بیانیه کاخ سفید اشاره‌ای به زمان این اتفاق نشده است.

رهبران قبایل در یمن، شنبه گذشته گفتند که یک پهپاد آمریکایی اواخر ژانویه یک ساختمان متعلق به اعضای القاعده را هدف گرفته و آن را نابود کرده است. روزنامه نیویورک تایمز نیز هفته گذشته به نقل از منابع خود گفته بود که الریمی ۴۱ ساله، هدف حمله پهپادی قرار گرفته است.

کاخ سفید در بیانیه خود تصریح می‌کند که القاعده یمن با رهبری الریمی خشونت‌های زیادی را علیه غیرنظامیان اعمال کرده بود.

در این بیانیه به سابقه فعالیت وی اشاره شده و آمده است: ««الریمی دهه ۹۰ در افغانستان به القاعده پیوست و علیه غیرنظامیان یمن و منافع آمریکا اقدام کرد.»

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا نیز با تایید این خبر تاکید کرد که ایالات متحده عملیات ضد تروریستی موفقی را به انجام رساند که در آن قاسم الریمی، بنیانگذار و رهبر القاعده در شبه جزیره عربستان کشته شد.

قاسم الریمی در سال ۲۰۱۵ میلادی رهبر القاعده یمن شد و از همان زمان در فهرست «تروریست‌های تحت تعقیب» ایالات متحده آمریکا قرار گرفت.

وزارت امور خارجه آمریکا، برای اطلاعاتی که به دستگیری قاسم الریمی کمک می‌کرد، ۱۰ میلیون دلار پاداش در نظر گرفته بود.

القاعده در شبه جزیره عربستان با دو شاخه القاعده یمن و عربستان در سال ۲۰۰۹ میلادی اعلام موجودیت و هدف خود را سرنگونی دولت‌های مورد حمایت آمریکا عنوان کرد.