Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

اف بی آی: عامل حمله به پایگاه نظامیان آمریکایی با القاعده در ارتباط بوده است

اف بی آی: عامل حمله به پایگاه نظامیان آمریکایی با القاعده در ارتباط بوده است
Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بررسی دو دستگاه تلفن که عامل حمله با خود به همراه داشته نشان می دهد که محمد سعید شمرانی، شهروند عربستان سعودی تا لحظاتی قبل از انجام حمله با افرادی «خطرناک» از القاعده در ارتباط بوده است.

آگهی

مقامات آمریکایی می گویند فرد مسلحی که سال گذشته سه ملوان آمریکایی را در پایگاه پنساکولا در ایالت فلوریدا کشت، با القاعده درارتباط بوده است.

ماموان امنیتی آمریکا پس از آنکه متخصصان پلیس فدرال، اف.بی.آی موفق به شکستن قفل دو تلفن همراه محمد سعید شمرانی، عامل این حمله شدند، توانستند رد تماس های او و القاعده را کشف کنند.

شمرانی که افسر نیروی هوایی عربستان سعودی بود قبل از کشته شدن بدست ماموران تلاش داشت تلفن‌های همراهش را از بین ببرد.

ویلیام بار، دادستان کل آمریکا گفته است که «ما اکنون درک واضح‌تری از روابط و فعالیت‌های شمرانی در سا‌‌ل‌ها، ماه‌ها و روزهای قبل از حمله داریم.»

جزئیات جدید درباره گذشته عامل این حمله از جمله اینکه شمرانی قبل از ورود به ایالات متحده آمریکا گرایش افراطی پیدا کرده بود، سوالات تازه‌ای در مورد کنترل اعضای نظامی و کارآموزان خارجی که وارد پایگاههای نظامی آمریکا می شوند، ایجاد کرده است.

تحقیقات نشان می دهد که وی حداقل از سال ۲۰۱۵ و قبل از ورود به آمریکا تحت تاثیر عقاید افراطی قرار گرفته و با دقت این حمله را برنامه ریزی کرده بود.

بررسی دو دستگاه تلفن که عامل حمله با خود به همراه داشته نشان می دهد که شمرانی تا لحظاتی قبل از انجام حمله با عاملانی «خطرناک» از القاعده در ارتباط بوده است.

کریش وری، رئیس پلیس فدرال آمریکا در پاسخ به این سوال که آیا این حمله را القاعده هدایت کرده یا شمرانی تنها از القاعده الهام گرفته، گفت که این ارتباط «مطمئنا بیش از الهام گرفتن» بوده است. وی افزد که شمرانی فقط در مورد برنامه‌ها و تاکتیک‌ها با القاعده هماهنگ نبوده، او همچنین به القاعده کمک کرده است که از این حمله حداکثر استفاده را بکنند.

مقامات آمریکا همچنین شرکت اپل را مورد انتقاد قرار داده‌اند که به آنها برای باز کردن قفل تلفن همراه شمرانی به منظور دسترسی به اطلاعات داخل آن کمکی نکرده است. 

انتقاد مقامات آمریکایی از شرکت اپل می تواند اختلافات میان دولت این کشور و اپل را تشدید کند. شرکت اپل روز دوشنبه گفت که رمزهای عبور مشتریان را ذخیره نمی کند و توانایی باز کردن دستگاه‌هایی که با رمز عبور محافظت شده‌اند را ندارد. این شرکت گفته است که تضعیف رمزگذاری دستگاه‌ها از سوی اپل می تواند به مشکلاتی بیانجامد که امنیت ملی و حریم خصوصی را تضعیف می کند.

محمد سعید شمرانی در ۶ دسامبر ۲۰۱۹ در پایگاه پنساکولا فلوریدا کشته شد، وی در این پایگاه در برنامه آموزش پرواز برای شهروندان خارجی مشارکت داشت.

علاوه بر سه ملوانی که در این حمله جانشان را از دست دادند، ۸ نفر دیگر هم زخمی شدند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آمریکا مرگ رهبر القاعده در شبه جزیره عربستان را در حمله پهپادی تایید کرد

تیراندازی در پایگاه هوایی فلوریدا؛ ۲۱ نظامی عربستانی از آمریکا اخراج شدند

شهروند عربستانی قبل از تیراندازی در پایگاه هوایی فلوریدا پیام‌های ضد آمریکایی منتشر کرده است