Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

افشای توافق پنهان عربستان و امارات با القاعده در یمن

افشای توافق پنهان عربستان و امارات با القاعده در یمن
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یک گزارش افشاگرانه می‌گوید عربستان سعودی و امارات با پرداخت پول به نیروهای القاعده از آنها خواستهاند مناطق مختلف یمن را برای تسلط نیروهای ائتلاف ترک کنند و حتی در کنار آنها علیه حوثی‌ها بجنگند.

آگهی

در دو سال گذتشه ائتلاف عربی به رهبری عربستان سعودی که همراهی و حمایت آمریکا را هم با خود به همراه دارد، ادعا کرده که در نبردی علیه نیروهای القاعده در یمن پیروز شده است. اما این تمام واقعیت نیست؛ چرا که بسیاری از این پیروزی‌ها بدون شلیک حتی یک گلوله حاصل شده است.

اما اصل ماجرا چیست؟ خبرگزاری آسوشیتدپرس در یک گزارش تحقیقی مفصل به این موضوع پرداخته است.

آنطور که در این گزارش آمده است عربستان و امارات متحده عربی به اعضای گروه القاعده پول می‌داده تا از مناطق تحت کنترلش خارج شود. اما این همکاری تنها به پرداخت پول محدود نشده است. گروه ائتلاف حتی اعضای القاعده را هم جذب کرده است تا علیه حوثی‌ها بجنگند.

طبق این گزارش یک فرمانده نظامی نزدیک به القاعده و معاونش ۱۲ میلیون دلار برای انجام این توافقات پول دریافت کرده اند.

بیشتر بخوانید:

ایالات متحده میلیاردها دلار برای ائتلاف عربی پول فرستاده است تا در مقابل حوثی ها که مورد حمایت ایران هستند بجنگند. مستشاران نظامی آمریکا همچنین حمایت‌ها و مشاوره‌های نظامی به ائتلاف داده است تا در جنگ یمن موفق باشند. اما در عین حال شواهد روشنی وجود ندارد که پول‌های آمریکا به دست اعضای القاعده افتاده باشد.

در ادامه این گزارش همچنین آمده است در حالی که ایالات متحده آمریکا از عربستان و امارات به عنوان همپیمانانش برای جنگ با گروه القاعده در یمن حمایت می کند، روشن شده است که ماموریت بزرگتر برنده شدن در جنگ با حوثی هاست و در این نبرد عناصر القاعده در کنار نیروهای ائتلافی می جنگند که عربستان و در نهایت آمریکا آن را هدایت می کند.

در بخش دیگری از این گزارش جنجالی همچنین به آگاهی داشتن آمریکا از موضوع توافق میان عربستان و امارات با القاعده اشاره شده است. ظاهرا نیروهای آمریکایی امنیت خروج عناصر مسلح القاعده به همراه سلاح هایی که به دست آورده اند را تأمین کرده اند.

همچنین بر اساس توافق میان عربستان و امارات با القاعده پیوستن ۲۵۰ عضو مبارز گروه القاعده به کمربند امنیتی (نیرویی که مورد حمایت امارات است) محقق شده است.

همچنین بنابر این گزارش یکی از فرماندهان یمنی که به دلیل ارتباط با القاعده در لیست تروریسم آمریکا قرار دارد از دولت امارات برای نیروهای زیردستش پول دریافت می‌کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سازمان ملل: داعش ۳۰ هزار عضو دارد

جت‌های سعودی اتوبوس دانش آموزان یمنی را هدف قرار دادند

عیدروس الزبیدی مستقر در عدنِ یمن: عملیات زمینی علیه حوثی‌ها لازم است