سازمان ملل: داعش ۳۰ هزار عضو دارد

سازمان ملل: داعش ۳۰ هزار عضو دارد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در این گزارش آمده است که سران القاعده در ایران، با ایمن الظواهری، رهبر ارشد این گروه همکاری داشته و چشمگیرتر شده‌اند.

آگهی

گزارش تازه سازمان ملل متحد نشان می‌دهد گروه داعش حدود ۳۰ هزار عضو دارد که عمدتا در عراق و سوریه متمرکزاند و شبکه جهانی این گروه تهدیدی رو به رشد به شمار می‌آید.

این گزارش که روز دوشنبه انتشار یافت مدعی است با وجود شکست داعش در عراق و بخش‌های عمده‌ای از خاک سوریه به احتمال بسیار بخشی از هسته این گروه در هر دو کشور باقی خواهد ماند که حامیان برجسته‌ای در افغانستان، لیبی، جنوب شرقی آسیا و غرب آفریقا دارد.

به تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

در این گزارش آمده است که سران القاعده در ایران، با ایمن الظواهری، رهبر ارشد این گروه همکاری داشته و فعالیت آن‌ها «چشمگیرتر» شده‌ است. همچنین رهبر این گروه نسبت به پیش، «اقتدارش را به شکل موثرتری» در رویدادهای سوریه نشان می‌دهد.

کارشناسان سازمان ملل درباره القاعده گفته‌اند شبکه جهانی این گروه «همچنان مقاومت می‌کند» و وابستگان و همپیمانانی دارد که در برخی نقاط جهان در مقایسه با داعش بسیار قوی‌تر اند؛ از جمله سومالی، یمن، جنوب آسیا و منطقه ساحل در آفریقا.

همچنین در بخش دیگری از این گزارش آمده است با اینکه بسیاری از ستیزه‌جویان، برنامه‌ریزان و فرماندهان داعش در نبردها کشته شده‌ و بسیاری نیز از میدان جنگ گریخته‌اند اما شمار زیادی از این افراد همچنان در عراق و سوریه مانده‌اند و برخی از آنها وارد ارتش شده و برخی دیگر نیز در دل اجتماعات شهری و در میان مردم پنهان شده‌اند.

پیوستن جنجگویان خارجی به داعش بسیار کم شده اما همچنان ادامه دارد. عکس از رویترز

با وجود اخباری که از زخمی شدن ابوبکر البغدادی، رهبر داعش منتشر شده بود گزارش کنونی مدعی است که وی همچنان در رأس قدرت این گروه قرار دارد.

گرچه موج رسیدن جنگجویان خارجی به داعش در سوریه و عراق فروکش کرده اما کارشناسان می‌گویند: «موج بازگشتی این امر گرچه آرامتر از انتظار جریان دارد اما همچنان چالشی جدی است.»

با آنکه شمار حمله‌های تروریستی در اروپا کاهش یافته اما بنابر گزارش سازمان ملل ارزیابی برخی دولت‌ها «نشان می‌دهد محرک‌های بنیادین تروریسم جملگی موجود و شاید تند و تیزتر از هر زمان دیگری هستند.»

اطلاعات گزارش سازمان ملل می‌گوید هرگونه کاهش در حمله‌های تروریستی احتمالا موقتی است و تا زمانی دوام دارد که داعش خود را دوباره سازماندهی کند و القاعده «فعالیت‌های تروریستی بین‌المللی خود را گسترش دهد یا سازمان‌های تازه‌ای در میدان تروریسم» پدیدار شوند.

گزارش سازمان ملل در ادامه فعالیت گروه‌های تروریستی را در نقاط مختلف جهان با جزئیات بررسی کرده و با توجه به شمار اعضا و نوع و گستره عملکرد آنها خطرات موجود را پیشبینی کرده است.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

افشای توافق پنهان عربستان و امارات با القاعده در یمن

مقامات روسیه: حمله خونین به سالن کنسرت به درخواست‌ها برای پیوستن به ارتش بطور چشمگیری افزود

پارلمان نروژ تهدید به بمب‌گذاری شد؛ پلیس خیابان‌های مجاور را بست