Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

آمریکا برای کسب اطلاعات دربارۀ «سه رهبر القاعده ساکن ایران» تا ۲۷ میلیون دلار پاداش تعیین کرد

FBI
FBI Copyright  Photo
Copyright  Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پس از آنکه مایک پمپئو ایران را به «حمایت فعالانه» از القاعده متهم کرد و «پایگاه جدید» این گروه خواند، وزارت خارجه آمریکا با انتشار پیام‌هایی توییتری به زبان فارسی، از تعیین پاداش برای کسب اطلاعات دربارۀ عبدالرحمن المغربی، سیف العدل و یاسین السوری خبر داد.

آگهی

تنها چند ساعت پس از آنکه مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده روز سه‌شنبه ایران را به «حمایت فعالانه» از القاعده متهم کرد و «پایگاه جدید» این گروه اسلامگرای افراطی خواند، وزارت خارجه آمریکا با انتشار پیام‌هایی توییتری به زبان فارسی، از تعیین پاداش برای کسب اطلاعات دربارۀ سه تن از رهبران این گروه افراطی خبر داد.

بر اساس این پیام‌ها، واشنگتن در مجموع تا ۲۷ میلیون دلار پاداش برای کسب اطلاعات دربارۀ عبدالرحمن المغربی، سیف العدل و یاسین السوری تعیین کرده است.

اطلاعیه وزارت خارجه با اعلام اینکه این افراد ساکن ایران هستند، اعلام می‌کند که آنها «عملیات‌های تروریستی این گروه را با اجازه سپاه پاسداران از آنجا [ایران] هدایت می‌کنند.»

در اطلاعیه این وزارتخانه عبدالرحمن المغربی، از رهبران کلیدی القاعده معرفی شده و آمده است که او مسئولیت بخش رسانه‌ای القاعده یعنی «السحاب» و نیز نظارت بر فعالیت‌های القاعده در سراسر جهان را بر عهده دارد.

دولت آمریکا سیف العدل و یاسین السوری را نیز «تهدیدی برای امنیت منطقه و جهان» توصیف و اعلام کرده است که برای دریافت اطلاعات درباره هرکدام از آنها پاداشی ۱۰ میلیون دلاری در نظر گرفته شده است.

مایک پمپئو در جریان سخنرانی خود در باشگاه ملی مطبوعات در واشنگتن، با اتکا به اطلاعاتی که به‌تازگی از طبقه‌بندی محرمانه خارج شده، ایران را «پایگاه عملیاتی جدید القاعده» خواند و افزود که تهران در حال حاضر «نه تنها مأمنی برای سران این گروه و خانواده‌های آنها است بلکه در کنار اعطای آزادی حرکت بیشتر به آنها، اسناد سفر، گذرنامه و کارت شناسایی و دیگر پشتیبانی لجستیکی لازم را برای اعضای این گروه فراهم می‌کند.»

او همچنین اعلام کرد که همکاری‌های ایران و القاعده از سال ۲۰۱۵ میلادی یعنی همزمان با توافق هسته‌ای و لغو تحریم‌ها تغییر یافته است.

او گفت: «همه چیز در سال ۲۰۱۵ تعییر کرد؛ همان سالی که دولت اوباما و سه کشور اروپایی آلمان و فرانسه و بریتانیا در حال نهایی کردن برجام بودند.» او سطح این تغییرات را به گستردگی یک «دریا» توصیف کرد اما توضیح نداد که چه چیزی باعث شده تا در این سال تهران رویکرد خود را در قبال القاعده تغییر دهد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بالاترین نماینده جامعه مسلمانان اسپانیا در جریان تحقیقات ضدتروریسم بازجویی شد

پمپئو «شواهد ارتباط ایران با القاعده» را ارائه می‌کند

نیویورک تایمز: اسرائیل مرد شماره ۲ القاعده را در تهران ترور کرد