Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

اسپانیا یا جبل‌الطارق؟ کدامیک پس از برکسیت برای تردد از مرز حرف آخر را می‌زند؟

مرز اسپانیا با جبل‌الطارق
مرز اسپانیا با جبل‌الطارق Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مقامات اسپانیا ماه سپتامبر اعلام کرده بودند برای تسهیل در تردد افراد و کالا با پیوستن جبل‌الطارق به حوزه شنگن موافقند اما دولتمردان بریتانیایی تاکنون حاضر نشده‌اند چنین پیشنهادی را بپذیرند.

آگهی

وزیر خارجه اسپانیا می‌گوید که بر اساس توافق مقدماتی پسابرکسیت که به تازگی منعقد شده تنها کشورش می‌تواند در باره ورود افراد به جبل‌الطارق حرف آخر را بزند.

اختلاف میان دو طرف در خصوص نحوه ورود به این منطقه فرادریایی تحت حاکمیت بریتانیا در حالی بالا گرفته که جبل‌الطارق برای پیوستن به حوزه شنگن اعلام آمادگی کرده است؛ این تصمیم در واقع بخشی از توافقی است که ساعاتی پیش از خروج رسمی بریتانیا از اتحادیه اروپا بدست آمده است.

آرانخا گونزالس، وزیر خارجه اسپانیا اما در واکنش به این تصمیم گفته است که کشورش در باره اینکه چه کسی می‌تواند وارد جبل‌الطارق شود، حرف آخر را می‌‌زند.

وی در این خصوص تصریح کرد: «شنگنن مجموعه‌ای از قوانین، رویکردها و ابزارهای قانونی است؛ برای این حوزه پایگاهی از داده‌ها تعریف شده که فقط اسپانیا به آن دسترسی دارد و این امکان برای بریتانیا و جبل‌الطارق فراهم نیست. به همین دلیل است که تصمیم نهایی در باره اینکه چه کسی وارد منطقه شنگن شود را (در خصوص تردد به جبل‌الطارق) اسپانیا می‌گیرد.»

به گفته وزیر خارجه اسپانیا مسئولیت کنترل مرزها میان دو طرف بر عهده مادرید است و اسپانیا این اختیار را دارد که از ورود برخی افراد به جبل‌الطارق جلوگیری کند.

اظهارات وزیر امور خارجه اسپانیا در مورد سرزمین فرادریایی بریتانیا، رئیس دولت جبل الطارق را وادار کرد تا به صراحت با گفته‌های خانم گونزالس مخالفت کند.

فابین پیکاردو با انتشار توییتی تاکید کرد: «بر اساس توافق شب سال نو، فقط جبل الطارق تصمیم می گیرد چه کسی وارد جبل الطارق شود و افسران اسپانیایی هم‌اکنون و تا چهار سال دیگر هیچ کنترلی بر جبل الطارق، بر فرودگاه یا بندر نخواهند داشت».

رئیس دولت جبل‌الطارق ماه نوامبر گدشته به فرانسه پرس گفته بود که این منطقه تحت حاکمیت بریتانیا برای برداشتن هرگونه مانع بر سر تردد و مبادله آزاد با اسپانیا در حال بررسی شرایط لازم برای پیوستن به منطقه شنگن است؛ منطقه‌ای که بریتانیا هرگز جزئی از آن نبوده است.

شهروندان ساکن جبل‌الطارق در همه پرسی سال ۲۰۱۶ به ماندن در اتحادیه اروپا رای دادند. با این حال، این بخش از سرزمین‌های فرادریایی به موجب رای اکثریت مردم بریتانیا برای جدا شدن از اتحادیه اروپا مجبور به ترک اتحادیه هستند. با این حال به موجب توافق جدید حدود پانزده هزار شهروند اسپانیایی اجازه دارند که به کار خود در جبل الطارق ادامه دهند.

بریتانیا، اسپانیا و جبل الطارق ماه گذشته اعلام کردند که در شرف دستیابی به توافقی هستند که به جبل‌الطارق اجازه می دهد پس از برکسیت به کشورهای حوزه شنگن ملحق شود.

مقامات اسپانیا ماه سپتامبر اعلام کرده بودند برای تسهیل در تردد افراد و کالا با پیوستن جبل‌الطارق به حوزه شنگن موافقند اما دولتمردان بریتانیایی تاکنون حاضر نشده‌اند چنین پیشنهادی را بپذیرند.

جبل‌الطارق منطقه‌ای کوچک و یکی از سرزمین‌های فرادریایی بریتانیا است که از شمال مرز مشترک با اسپانیا دارد. این منطقه نیمه خودمختار برای تامین غذای ۳۴ هزار سکنه خود صد درصد به واردات وابسته است.

از سوی دیگر حدود ۱۵ هزار کارگر مرزی هر روز برای کار وارد این منطقه می‌شوند و پس از اتمام ساعات کاری خود به منازل خود در خاک اسپانیا باز می‌‌گردند.

اسپانیا در سال ۱۷۱۳ بر اساس معاهده اوترخت حاکمیت بر جبل‌الطارق را به بریتانیا واگذار کرد اما پس از آن همواره بر ادعای خود در خصوص مالکیت بر این منطقه اصرار کرد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پنج میلیون درخواست برای تمدید اقامت بریتانیا؛ آخرین مهلت اروپایی‌ها اعلام شد

توافق پسا‌برکسیت؛ مذاکرات لندن و مادرید بر سر جبل‌الطارق ادامه دارد

بریتانیا درخواست جبل‌الطارق برای پیوستن به شنگن پس از برکسیت را نپذیرفت