چانه‌زنی سه‌جانبه؛ آیا جبل‌الطارقی‌ها در حوزه شنگن می‌مانند؟

AP Photo
AP Photo Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بدنبال توافق رسمی پسابرکسیت بریتانیا و اتحادیه اروپا هنوز سرنوشت قلمرو جبل‌الطارق مشخص و روشن نیست. هرچند مذاکرات برای حضور اهالی این منطقه در اتحادیه اروپا در جریان است.

آگهی

دولت اسپانیا به اهالی جبل‌الطارق اجازه خواهد داد تا با خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، همچنان در بخش‌های دولتی اسپانیا کار کنند و حتی در موقعیت‌های شغلی که به اقامت اتحادیه اروپا نیاز دارد به فعالیت خود ادامه دهند.

بر اساس مصوبه روز سه‌شنبه ۲۹ دسامبر، دولت اسپانیا همچنین اعلام کرد که شهروندان جبل‌الطارق می‌توانند با شرایطی مشابه اسپانیایی‌ها در دانشگاه‌های اسپانیا تحصیل کنند.

سرنوشت این سرزمین در مذاکرات میان اتحادیه اروپا و بریتانیا در خصوص آینده روابط دو طرف گنجانده نشده است. بر همین اساس دولت‌های مادرید، لندن و جبل‌الطارق در تلاش هستند برای جلوگیری از ایجاد «مرزهای سخت» میان دو طرف، تا پیش از اول ژانویه ۲۰۲۱ قوانین جدیدی را در خصوص این سرزمین در دستور کار قرار دهند.

جبل‌الطارق در شنگن؟

بر اساس تصمیمات جدید، حتی در صورت عدم توافق میان طرفین، به کارگران مرزی که بین اسپانیا و جبل‌الطارق تردد می کنند، وضعیت ویژه‌ای اعطا خواهد شد تا مشکلی در خصوص رفت و آمد آنها پدید نیاید. روزانه حدود ۱۵ هزار نفر در مرز اسپانیا و جبل‌الطارق تردد می‌کنند که اکثر این افراد اسپانیایی‌هایی هستند که برای فعالیت در بخش‌های گردشگری یا مالی وارد جبل‌الطارق می‌شوند.

اسپانیا از حذف حصار مرزی طرفداری می‌کند و در پی این است جبل‌الطارق را به عنوان بخشی از منطقه شنگن تعریف کند تا امکان تردد آزادانه شهروندان ۲۶ دولت اروپایی در این منطقه فراهم شود.

مذاکرات بین جبل‌الطارق، لندن و مادرید در حال حاضر بر سر این مسئله که پلیس کدام یک این ورودی‌ها را کنترل کند، متوقف شده است.

هرچند هنوز به صورت دقیق مشخص نیست که اهالی این قلمرو می‌توانند در محدوده شنگن بمانند یا خیر اما مذاکرات جدی بر سر این مسئله در جریان است و ناظران سیاسی خوشبین‌ هستند که در نهایت این مسئله اتفاق بیفتد تا شهروندان ۲۶ دولت اروپایی و ساکنان جبل‌الطارق بتوانند به راحتی در کل مرزهای محدوده شنگن رفت و آمد کنند.

کنترل شدیدتر گمرکی

هر اتفاقی که بیفتد ، جابجایی کالا بین جبل‌الطارق و اسپانیا از روز اول ژانویه تحت کنترل دقیق‌تر گمرک قرار می‌گیرد.

جبل‌الطارق تقریباً تمام مواد غذایی خود را وارد می‌کند که بیشتر آنها از طریق مرز زمینی با اسپانیا وارد این سرزمین می‌شود. با توجه به اینکه هنوز توافقات لازم صورت نگرفته، مقامات جبل‌الطارق تسهیلات بندری را تمدید کرده و توافقاتی را برای ارسال مواد غذایی از بندر آلخسیراس در اسپانیا منعقد کرده‌اند تا بتوانند مواد لازم این منطقه را با کشتی و از مسیر دریا وارد جبل‌الطارق نمایند.

با این حال فابیان پیکاردو، وزیر ارشد جبل‌الطارق روز یکشنبه ابراز امیدواری کرد که طرفین بر سر آینده این منطقه و چگونگی انجام تجارت و موضوعات مرزی و گمرگی به توافق دست می‌یابند.

این قلمرو یکی از مناطق مرفه در اروپا به شمار می‌رود و ۳۴ هزار نفر در زمینی به مساحت ۶.۸ کیلومتر مربع در آن زندگی می‌کنند. جبل‌الطارق در سال ۱۷۱۳ پس از یک مبارزه نظامی توسط اسپانیا برای همیشه به بریتانیا واگذار شد اما مادرید مدت‌هاست که به دنبال بازگرداندن آن به قلمرو سرزمینی خود است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جبل‌الطارق در جستجوی راه گریز از برکسیت؛ مادرید فشار را بر لندن تشدید می‌کند

بریتانیا درخواست جبل‌الطارق برای پیوستن به شنگن پس از برکسیت را نپذیرفت

نتایج تحقیقات تازه در بریتانیا: کارگران مهاجر پس از برکسیت با خطر برده‌داری مدرن و استثمار مواجه‌اند