ابراز نگرانی چین و ژاپن دربارهٔ غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانیوم در ایران

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
Mark Schiefelbein
Mark Schiefelbein   -  کپی رایت  AP

دولت چین روز سه‌شنبه در واکنش به غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانیوم در ایران، خواستار آرامش و خویشتنداری همه طرف‌ها شد.

هوا چونینگ، سخنگوی وزارت خارجهٔ چین وضعیت هسته‌ای ایران را «بسیار پیچیده و حساس» خواند و گفت:‌ «چین از تمامی طرف‌ها می‌خواهد تا آرامش و خویشتنداری پیشه کرده، به تعهدات برجام وفادار بمانند و از کارهایی که ممکن است به تنش‌ها دامن بزند پرهیز کنند تا برای کار دیپلماتیک و تغییر وضعیت فضا فراهم شود.»

خانم چونینگ تأکید کرد: «نخستین وظیفهٔ ضرورری تمامی طرفها آن است که ایالات متحده را وادار کنند تا به‌شکل بی‌قیدوشرط به این توافق برگردد و تمامی تحریم‌های مربوط به آن را لغو کند.» وی افزود که این کار، توافق را به «مسیر درست» باز می‌گرداند.

ژاپن نیز دربارهٔ از سرگیری غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانیوم در ایران ابراز نگرانی کرد. سخنگوی دولت ژاپن اعلام کرد:‌ «دولت ما به‌شدت نگران این حرکت است که نوعی نقض توافق هسته‌ای به‌شمار می‌رود.»

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

جو بایدن، برندهٔ انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده که بناست از بیستم ژانویه راهی کاخ سفید شود پیش از این گفته بود که کشورش تنها درصورتی که «ایران رعایت تعهداتش را جداً از سر بگیرد» حاضر است به برجام برگردد.

ایران در سال ۲۰۱۹ میلادی یکسال پس از خروج یک‌جانبهٔ ایالات متحده از توافق هسته‌ای با این کشور،‌ خروج مرحله‌به‌مرحله از تعهدات برجامی خود را آغاز کرد.

هدف اصلی برجام به تعویق انداختن زمانی بود که ایران برای رسیدن به امکان تولید سلاح هسته‌ای به آن نیاز دارد و در ازای آن بنا بود که آن بخش از تحریم‌های جهانی علیه ایران که به برنامهٔ هسته‌ای این کشور مربوط بود، لغو شوند.