واکنش‌های آمریکا و اسرائیل به غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانیوم در ایران

پرچم اسرائیل و آمریکا
پرچم اسرائیل و آمریکا   -  Copyright  اسرائیل نزدیکترین متحد خاورمیانه‌ای آمریکاست
نگارش از یورونیوز فارسی

یک سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا ساعاتی پس از اعلام موضع نزدیکترین متحد خاورمیانه‌ای این کشور، اسرائیل، تصمیم و اقدام اخیر ایران به غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانیوم را «اخاذی هسته‌ای» خواند.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل روز دوشنبه در واکنش به تصمیم ایران برای افزایش سطح غنی‌سازی اورانیوم تا خلوص ۲۰ درصد گفت که این تصمیم نشان دهنده هدف ایران برای تولید سلاح‌های هسته‌ای است و اسرائیل چنین اجازه‌ای را به آن‌ها نخواهد داد.

آقای نتانیاهو تأکید کرد تصمیم ایران برای آغاز دوباره غنی سازی اورانیوم با خلوص ۲۰ درصد را فقط می‌توان در راستای توسعه برنامه هسته‌ای نظامی ارزیابی کرد.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز جمعه خبر داد ایران تصمیم گرفته است تا سطح غنی‌سازی اورانیوم تا خلوص ۲۰ درصد در سایت فردو را افزایش دهد، خبری که توسط سخنگوی دولت ایران نیز تأیید شد. با این حال آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت ایران در نامه خود به این آژانس مشخص نکرده است که چه زمانی افزایش سطح غنی‌سازی اورانیوم را انجام می‌دهد.

آمریکا: غنی‌سازی ایران اخاذی هسته‌ای است

یک سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا ساعاتی پس از اعلام موضع نزدیکترین متحد خاورمیانه‌ای این کشور، اسرائیل، تصمیم و اقدام اخیر ایران به غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانیوم را «اخاذی هسته‌ای» خواند.

این سخنگو که خبرگزاری رویترز نامی از وی نبرد گفته است :«غنی سازی ۲۰ درصدی اورانیوم توسط ایران در فردو، اقدامی واضح در راستای افزودن بر تلاش‌های اخاذی هسته‌ای است، تلاشی كه همچنان ناكام خواهد ماند.»

واکنش‌ها به این تصمیم تهران ابعاد تازه‌ای به خود گرفته است. برخی تحلیل گران سیاسی معتقدند در این روزها باید منتظر اقدام های عملی احتمالی پیش رو در قبال تصمیم ایران بود. چرا که به گفته پیتر استانو، سخنگوی دستگاه دیپلماسی اتحادیه اروپا در صورت اجرایی شدن این تصمیم، آن را می‌توان نشانه خروج ایران از تعهدات برجامی‌اش ارزیابی کرد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی اتحادیه اروپا در پاسخ به یورونیوز گفت که زیر پا گذاشتن تعهدات برجامی از سوی ایران، مفاد تعهدات عدم گسترش تسلیحات هسته‌ای را به چالش می‌کشد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

مطالب مرتبط

موضوع داغ

مطالب بیشتر درباره

ایران و اسرائیل