یک روز پس از برکسیت، بریتانیا ریاست گروه ۷ را برعهده گرفت

AP Photo
AP Photo Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نخست وزیر بریتانیا می‌گوید که امیدوار است با غلیه بر بیماری کووید-۱۹ این کشور بتواند در تابستان سال جاری میلادی میزبان رهبران کشورهای گروه ۷ باشد.

آگهی

بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا در حساب توییتری خود اعلام کرد که این کشور از ابتدای سال ۲۰۲۱، ریاست گروه هفت را عهده‌دار شده است.

آقای جانسون با اعلام این مطلب اهمیت این موضوع را برای بریتانیا بسیار بالا دانست و افزود: «این موضوع سال را برای بریتانیا بسیار مهم خواهد کرد. من مشتاقانه منتظر استقبال از دوستان و متحدان خود هستم. ما ویروس کرونا را شکست می‌دهیم و پس از آن مسیر بهتری را در کنار یکدیگر می‌سازیم.»

بریتانیا در حالی رهبری گروه ۷ را عهده‌دار می‌شود که این کشور از ابتدای سال جدید میلادی، رسما از اتحادیه اروپا خارج شد و مسیر جدیدی را در روابط خارجی خود در پیش گرفت. بریتانیا و بوریس جانسون حالا با چالش‌های عمده‌ای در گروه ۷ مواجه خواهند بود که احتمالا یکی از مهم‌ترین آنها انتخاب نوع رویکرد در قبال روسیه خواهد بود.

آقای جانسون همچنین وعده داده تا با پایان بیماری کووید-۱۹، بریتانیا بتواند از رهبران ۷ کشور بزرگ صنعتی جهان میزبانی کند. در سال جاری میلادی، بریتانیا در شهر گلاسگو اسکاتلند هم میزبان نشست تغییرات اقلیمی خواهد بود.

دومنیک راب، وزیر امور خارجه بریتانیا هم در توییتر خود نوشت که این کشور پس از گذراندن سال سخت ۲۰۲۰، منتظر روزهای بهتر است. آقای راب همچنین تاکید کرد که کشورش همچنان به تلاش برای تهیه واکسن برای آسیب‌پذیرترین افراد جهان ادامه خواهد داد.

آقای راب در توییت خود نوشت: «سال هیجان انگیزی برای بریتانیا در پیش است. ریاست شورای امنیت سازمان ملل در ماه فوریه، ریاست گروه هفت که نشست آن در تابستان برگزار می‌شود و میزبانی از نشست تغییرات اقلیمی که در ماه نوامبر برگزار خواهد شد.»

او همچنین در ادامه افزود: «ما تجارت آزاد را گسترش خواهیم داد، وضعیت حقوق بشر را ارتقا می‌دهیم و با چالش‌های پیرامون بیماری کووید-۱۹ مقابله خواهیم کرد.»

راب در ماه گذشته میلادی به عنوان نماینده بورس جانسون در سفر خود به هند، از ناراندرا مودی، نخست وزیر هند دعوت کرده بود تا به گروه ۷ بپیوندد. این دعوت تلاشی از طرف بریتانیا برای افزودن کشورهای هند، کره جنوبی و استرالیا به گروه ۷ است که قرار است پس از اضافه شدن این کشورها به «دموکراسی ۱۰» تغییر نام دهد.

سخنگوی بوریس جانسون پیشتر تاکید کرده بود که اختیار درباره اینکه چه کشورهایی برای اجلاس دعوت شوند بر عهده میزبان خواهد بود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

موج جدید تقاضای خرید ملک در اسپانیا از طرف بریتانیایی‌ها

چه محدودیت‌های پسابرکسیتی از امشب در انتظار شهروندان اروپایی و بریتانیایی است؟

بافتنی‌های پشمی مادربزرگ ۹۴ ساله و شگفتی‌هایش