Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

جو بایدن: مقام‌های وزارت دفاع دولت ترامپ با تیم انتقال قدرت همکاری نمی‌کنند

Joe Biden
Joe Biden Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رئيس جمهوری منتخب آمریکا می‌گوید این کشور باید برای مقابله با تهدیدهای سایبری و جدید، به جای تاکید بر سرمایه‌گذاری روی سیستم‌های قدیمی، روش‌های خود را به روزرسانی و مدرن سازد.

آگهی

جو بایدن، رئيس جمهوری منتخب آمریکا با انتقاد از عدم همراهی دولت ترامپ در فرآیند انتقال قدرت نسبت به تضعیف امنیت آمریکایی‌ها هشدار داد.

آقای بایدن که این اظهارات را روز دوشنبه ۲۸ دسامبر و در ایالت دلوور به زبان می‌آورد اعلام کرد تیم انتقال قدرت او به ویژه در وزارت دفاع با مانع و سد راه مواجه شده و مقام‌های دولتی در این وزارتخانه با منصوبان رئيس جمهوری منتخب همکاری لازم را به عمل نمی‌آورند.

او با اشاره به تجربه ۴ سال قبل همکاری دولت اوباما - بایدن با ترامپ و پنس در خصوص انتقال قدرت اشاره کرد: «چهار سال پیش و زمانی که ترامپ و پنس آماده حضور در کاخ سفید می‌شدند، ما دسترسی آنها را به تمام آنچه داشتیم تسهیل کردیم و با همکاری مثال زدنی اجازه دادیم تا رئيس جمهوری منتخب بتواند این فرآیند را پی بگیرد. اما امروز در روند انتقال قدرت در برخی دستگاه‌ها و به ویژه در وزارت دفاع شاهد کارشکنی‌هایی هستیم که چیزی جز عدم مسئولیت پذیری نیست.»

بایدن همچنین هشدار داد دولت جدید برای جلوگیری از هرگونه سردرگمی یا گرفتاری که دشمنان آمریکا می‌توانند از آن بهره‌مند شوند به «تصویری کامل» از روند بودجه در وزارت دفاع نیاز دارد. او در ادامه افزود: «ما به تصویری روشن از وضعیت استقرار نیروهای آمریکا در سراسر جهان و عملیات‌های خود برای ایجاد بازدارندگی در مقابل اقدامات دشمنان نیاز داریم.»

این اظهارات معاون پیشین رئيس جمهوری آمریکا بعد از آن صورت گرفت که او گزارش‌هایی از وضعیت فرآیند انتقال قدرت از نامزدهای تصدی صندلی‌هایی چون وزیر امور خارجه، وزیر امنیت داخلی، مشاور امنیت ملی و وزیر دفاع دریافت کرد.

آقای بایدن همچنین تاکید کرد در دوران حضور دونالد ترامپ، نهادهای مهم و کلیدی آمریکا در حوزه امنیت خسارت‌های زیادی را متحمل شده‌اند.

او در ادامه افزود: «بسیاری از نهادها و آژانس‌های کلیدی ما در حوزه امنیت از نظر پرسنل، ظرفیت و روحیه دچار سرخوردگی شده‌اند. همه اینها سبب می‌شود دولت ما نتواند از منافع مردم آمریکا و همچنین از منافع حیاتی ما در جهانی که تهدیدها دائما در حال تکامل هستند، حفاظت کند. آنهم در شرایطی که دشمنان ما دائما در حال تطبیق خود با تحولات جدید هستند.»

با وجود گذشت هفته‌ها از زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، دونالد ترامپ همچنان از پذیرش شکست سر باز می‌زند و به ادعاهای خود در خصوص تقلب در روند انتخابات این کشور به ضرر خود و به سود جو بایدن تاکید می‌ورزد. دولت ترامپ تا ۲۳ نوامبر مانع از آغاز فرآیند انتقال قدرت به تیم رئیس جمهوری منتخب می‌شد. بایدن و دستیارانش در آن زمان هشدار دادند که این تاخیر، توانایی دولت جدید را در تهیه برنامه انتشار واکسن کرونا منتقل می‌کند. هرچند اعضای تیم آقای بایدن حالا می‌گویند همکاری در این زمینه و سایر مسائل مربوط به بیماری کووید-۱۹ بهبود یافته است.

آقای بایدن در بخش دیگری از صحبت‌های خود اعلام کرد که تیم او هنوز اطلاعاتی در مورد وسعت حملات سایبری ندارد و در عین حال تاکید کرد وزارت دفاع آمریکا به جای سرمایه‌گذاری بیش‌ از حد روی سیستم‌های قدیمی برای مقابله با تهدیدات گذشته به به روز رسانی و مدرن کردن وضعیت دفاعی خود برای جلوگیری از تهدیدات نوین نیاز دارد.

با این وجود مقام‌های دولت دونالد ترامپ ادعاهای آقای بایدن را رد کرده‌اند. کریستوفر میلر، سرپرست وزارت دفاع در بیانیه‌ای اعلام کرد که این وزارتخانه امکان انجام ۱۶۴ مصاحبه با بیش از ۴۰۰ مقام با مسئولان تیم انتقال قدرت آقای بایدن فراهم کرده‌اند که به جمع‌آوری بیش از ۵ هزار صفحه سند انجامیده است. آقای میلر می‌گوید این بسیار بیشتر از درخواست اولیه تیم انتقال قدرت جو بایدن بوده است.

بعد از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و پیروزی جو بایدن، حالا این سیاستمدار کهنه‌کار دموکرات از روز ۲۰ ژانویه می‌تواند وارد کاخ سفید شود و دولت جدید ایالات متحده به عمر ۴ ساله حضور دونالد ترامپ در رای قدرت در این کشور پایان می‌بخشد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حضور جو بایدن در کاخ سفید چه تاثیری بر روابط ترکیه و آمریکا خواهد داشت؟

درخواست دو نماینده کنگره آمریکا از اف‌بی‌آی برای آغاز تحقیقات قضایی علیه جرایم انتخاباتی ترامپ

نامۀ ۱۰ وزیر دفاع پیشین آمریکا به ترامپ؛ ارتش را وارد بازی انتخابات نکنید