Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

نامۀ ۱۰ وزیر دفاع پیشین آمریکا به ترامپ؛ ارتش را وارد بازی انتخابات نکنید

دونالد ترامپ در دیدار با سربازان آمریکایی
دونالد ترامپ در دیدار با سربازان آمریکایی Copyright آ‌سیوشیتد پرس
Copyright آ‌سیوشیتد پرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«تلاش برای مداخله دادن ارتش به‌منظور حل‌وفصل کشمکش‌های انتخاباتی، ما را به جایی خطرناک و غیرقانونی و مغایر با قانون‌اساسی خواهد کشاند.»

آگهی

تمامی ۱۰ وزیر دفاع پیشین ایالات متحده که اکنون در قید حیات هستند، با انتشار نامهٔ سرگشاده‌ای از دونالد ترامپ، رئيس جمهوری این کشور و هواداران او خواستند که پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری اخیر را بپذیرد.

وزیران پیشین دفاع در نامهٔ بی‌سابقهٔ خود که در نشریهٔ واشنگتن پست منتشر شد، هشدار دادند که دولت کنونی نباید به‌قصد تغییر دادن نتیجهٔ انتخابات ارتش را وارد بازی سیاسی خود کند.

وزیران دفاع ایالات متحده که دو تن از آنها پیش‌تر عضو کابینهٔ دونالد ترامپ بودند، تصریح کرده‌اند که بیم آن دارند که دونالد ترامپ در ۱‍۷ روز باقیمانده تا پایان دورهٔ ریاست‌جمهوری‌اش بحرانی را ایجاد کند که حل‌وفصلش نیازمند مداخلهٔ ارتش باشد تا به این واسطه شرایطی فراهم شود که وی در قدرت باقی بماند.

در نامه آنان آمده است: «تلاش برای مداخله دادن ارتش به‌منظور حل‌وفصل کشمکش‌های انتخاباتی، ما را به جایی خطرناک و غیرقانونی و مغایر با قانون‌اساسی خواهد کشاند.»

ده وزیر دفاع پیشین ایالات متحده همچنین تأکید کرده‌اند که «انتقال قدرت در زمانی روی می‌دهد که دربارهٔ سیاست امنیت ملی ایالات متحده عدم‌اطمینان جهانی وجود دارد. در این زمان ممکن است کشور نسبت به اعمال دشمنانی که می‌خواهند از این اوضاع بهره‌برداری کنند آسیب‌پذیر باشد.»

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

نویسندگان نامهٔ فوق همچنین دربارهٔ اعضای کنونی وزارت دفاع ایالات متحده نوشته‌اند: «افسران نظامی یا مقامات غیرنظامی که چنین اقداماتی را طراحی یا اجرا کنند، مسئول شمرده خواهند شد و از جمله به‌خاطر پیامدهای سنگین اعمالشان برای کشور ممکن است مشمول مجازات‌ برای اعمال مجرمانه شوند.»

جیمز متیس و مارک اسپر (وزیران دفاع کابینه ترامپ)، دیک چنی (وزیر دفاع کابینه جورج بوش پدر)، دونالد رامسفلد (وزیر دفاع کابینهٔ جورج بوش پسر)، ویلیام پری و ویلیام کوهن (وزیران دفاع در کابینهٔ بیل کلینتون) از جمله امضا کنندگان این نامه هستند.

در بخش دیگری از این نامه آمده است: «زمان چون‌وچرا کردن دربارهٔ نتیجهٔ انتخابات گذشته؛ زمان بررسی رسمی نتایج کالج الکترال، مطابق قانون اساسی رسیده است.»

کالج الکترال ایالات متحده آمریکا روز ۱۴ دسامبر،‌ پیروزی جو بایدن در مقابل دونالد ترامپ را در انتخابات ریاست جمهوری اخیر با ۳۰۶ رای در برابر ۲۳۲ رای تایید کرد و کنگرهٔ آمریکا بناست روز چهارشنبه برای تائید نهایی نتیجه انتخابات ریاست جمهوری این کشور تشکیل جلسه دهد.

شماری از سناتورهای جمهوریخواه گفته‌اند که روز چهارشنبه نتایج آرا الکترال را که به پیروزی جو بایدن انجامیده است به چالش خواهند کشید.

دونالد ترامپ نیز هواداران خود را تشویق کرده است که در واشنگتن راهپیمایی کنند. انتظار می‌رود گروه‌های راست افراطی نظیر «پسران مفتخر» هم در میان راهپیمایان هوادار ترامپ در پایتخت حضور داشته باشند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کنگره آمریکا برای اولین بار رای به لغو وتوی ترامپ داد

جو بایدن: مقام‌های وزارت دفاع دولت ترامپ با تیم انتقال قدرت همکاری نمی‌کنند

پسر جو بایدن در پرونده خرید غیرقانونی اسلحه مجرم شناخته شد