Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

جو بایدن به گزارش‌های فوق محرمانۀ روزانه رئیس جمهور دسترسی پیدا کرد

CIA
CIA Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مطالعۀ این گزارش‌ها برای آقای بایدن تازگی ندارد؛ او پیش از این در زمان انتقال قدرت از جورج دبیلو بوش به باراک اوباما، گزارش‌های فوق محرمانۀ روزانۀ دوران ریاست جمهوری بوش را مطالعه کرده بود و سپس به مدت ۸ سال نیز در دولت باراک اوباما با این دست گزارش‌ها بطور روزانه سر و کار داشت.

آگهی

جو بایدن، رئیس جمهور منتخب ایالات متحده سرانجام روز دوشنبه به گزارش‌های فوق محرمانه‌ای که بطور روزانه‌ برای رئیس جمهور آمریکا تهیه می‌شود و به PDB مشهور است، دسترسی پیدا کرد.

این گزارش‌ها که شامل اخبار فوق محرمانه از تحولات آمریکا و جهان است، پیش از این از سوی میشل اوباما، بانوی اول پیشین آمریکا «کتاب مرگ، ویرانی و چیزهای وحشتانک» توصیف شده بود.

باراک اوباما نیز در کتابش در توصیف این گزارش‌ها که هر روز قبل از صرف صبحانه دریافت می‌کرد، نوشته است: «یک روز ممکن است در مورد سلول‌های تروریستی در سومالی یا ناآرامی‌ها در عراق اطلاعاتی را دریافت کنید یا تلاش پنهانیِ چینی‌ها و روس‌ها برای تولید سیستم‌های جدید تسلیحاتی جدید... تقریباً همیشه نیز در این گزارش‌ها توطئه‌های احتمالی تروریست‌ها یادآوری می‌شود.»

DAMIAN DOVARGANES/AP2002
The President's Daily Briefing "PDB"DAMIAN DOVARGANES/AP2002

مطالعۀ این گزارش‌ها برای آقای بایدن تازگی ندارد؛ او پیش از این در زمان انتقال قدرت از جورج دبیلو بوش به باراک اوباما، گزارش‌های فوق محرمانۀ روزانۀ دوران ریاست جمهوری بوش را مطالعه کرده بود و سپس به مدت ۸ سال نیز در دولت باراک اوباما با این دست گزارش‌ها بطور روزانه سر و کار داشت.

او اکنون پس از وقفه‌ای چهار ساله، دوباره مطالعه گزارش‌های محرمانه ریاست جمهوری را از سر خواهد گرفت. با این وجود دیوید پریس، افسر سابق سیا و نویسنده کتاب «اسرار رئیس‌ جمهوری» بر این باور است که شکل گزارش‌های محرمانه‌ای که برای دونالد ترامپ تهیه می‌شود احتمالا با گزارش‌هایی دریافتی توسط رؤسای جمهوری پیشین کمی فرق دارد؛ زیرا از آنجا که دونالد ترامپ خواندن اسناد طولانی را دوست ندارد، درخواست کرده بود که گزارش‌ها تا جای امکان به شکل تصویری برایش تهیه شود؛ یعنی تا جای امکان استفاده از گرافیک و نمودار به جای متن و آنطور که مردم آمریکا به طنز می‌گفتند «کارتونی».

به این ترتیب از روز دوشنبه تا زمان ادای سوگند در ۲۰ ژانویه آقای بایدن و معاونش کامالا هریس، به این گزارش‌های فوق محرمانه که برای دونالد ترامپ تهیه می‌شود دسترسی خواهند داشت.

از دیگر اسناد محرمانه‌ای که جو بایدن به آنها دسترسی یافته، می‌توان به گزارش «فعالیت‌های محرمانه سازمان سیا» اشاره کرد.

مایک مورل، از مدیران پیشین آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا می‌گوید: «دریافت این گزارش‌ها نیز برای رئیس جمهور منتخب بسیار مهم است. زیرا از لحظه برگزاری مراسم سوگند، او نیز در قبال این اقدامات محرمانه مسئول خواهد بود.»

دریافت این اطلاعات، هرچند با تاخیر از آن رو مهم است که آقای بایدن در زمانی وارد دفتر بیضی شکل کاخ سفید خواهد شد که تهدیدهای ایران و کره شمالی بسیار جدی است، حضور آمریکا در افغانستان رو به پایان و در مقابل رقابت چین و ایالات متحده پررنگ‌تر از هر زمانی است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

امیدواری کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل به روزهای بهتر دنیا با جو بایدن

سخنرانی شکرگزاری؛ ترامپ حامیانش را به لغو نتایج انتخابات فراخواند و بایدن از اتحاد مقابل کرونا گفت

جانسون به جای جکسون؛ ترامپ موقع مسخره کردن حواس‌پرتی بایدن دچار فراموشی شد