Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

شمارش معکوس آغاز واکسیناسیون در اروپا زیر سایه هراس از ویروس جهش‌یافته کرونا

محموله واکسن کرونا در یونان
محموله واکسن کرونا در یونان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نتیجه یک پژوهش در بریتانیا نشان می‌دهد که نوع جهش‌یافته ویروس کرونا بین ۵۰ تا ۷۴ درصد مسری‌تر از نوع اولیه آن است.

آگهی

کارزار واکسیناسیون در برابر بیماری همه گیر «کووید ۱۹» روز یکشنبه در برخی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا آغاز خواهد شد.

در مجموع تاکنون ۱۶ کشور عضو این اتحادیه تاکنون با استفاده از واکسن شرکت های داروسازی «فایزر» و «بیون تک» موافقت کرده اند. کمیسیون اروپا پیش از این به دنبال موافقت اداره دارویی اروپا با استفاده از این واکسن از آغاز کارزار واکسیناسیون به طور مشترک در کشورهای عضو اتحادیه اروپا سخن گفته بود.

آمریکا، بریتانیا و برخی از کشورهای آمریکای لاتین پیش از این کارزار واکسیناسیون در مقابل ویروس کرونا را آغاز کرده بودند. روسیه نیز از روز پنجم دسامبر (۱۵ آذر) واکسیناسیون با واکسن «اسپوتنیک پنج» را که مرحله سوم آزمایش بالینی آن ادامه دارد آغاز کرده است.

اداره دارو و غذای آمریکا تاکنون علاوه بر واکسن شرکت های «فایزر» و «بیون تک» برای استفاده از واکسن شرکت «مدرنا» نیز مجوز صادر کرده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

شناسایی اولین مورد ابتلا به نوع جهش یافته ویروس کرونا در فرانسه و اسپانیا

اولین محموله واکسن های ویروس کرونا روز شنبه در حالی وارد خاک فرانسه شد که اولین مورد ابتلا به نوع جهش یافته این ویروس در این کشور شناسایی شده است. شیوع نوع جهش یافته ویروس کرونا در بریتانیا هفته گذشته منجر به بسته شدن مرزهای کشورهای عضو اتحادیه اروپا با این کشور شده بود.

اولین فردی که در فرانسه به نوع جهش یافته ویروس کرونا مبتلا شده فردی است که به طور معمول ساکن بریتانیا است. او اکنون در شهر «تور» در غرب فرانسه به سر می برد. بنا به گزارش ها تست کرونای او در حالی مثبت اعلام شده است که وی علائم ابتلا به بیماری «کووید ۱۹» ندارد.

مقامات فرانسه با وجود قرنطینه لندن و بخش هایی از انگلستان نگران شیوع نوع جهش یافته ویروس کرونا در خاک این کشور هستند. تعداد موارد جدید ابتلا به ویروس کرونا در فرانسه روز جمعه به بیش از ۲۰ هزار مورد رسید. این در حالی است که تنها ۱۰ روز از پایان قرنطینه سراسری در فرانسه می گذرد و مقررات منع تردد شبانه در سراسر این کشور همچنان اجرا می شود.

اولین مورد ابتلا به نوع جهش یافته ویروس کرونا در آلمان، ژاپن و لبنان نیز شناسایی شده است. اسپانیا آخرین کشوری است که به مورد ابتلا به نوع جهش یافته ویروس کرونا در آن مشاهده شده است.

نتیجه تحقیق در بریتانیا: نوع جهش یافته ویروس ۵۰ تا ۷۴ درصد بیشتر مسری است

نتیجه چند پژوهش در بریتانیا نشان می دهد که نوع جهش یافته ویروس کرونا مسری تر از نوع اولیه آن است که از شهر ووهان در چین به سایر مناطق جهان سرایت کرد. بنا به نتیجه یکی از این پژوهش ها نوع جهش یافته ویروس کرونا بین ۵۰ تا ۷۴ درصد مسری تر از نوع اولیه آن است.

محققان بریتانیایی به این نتیجه رسیده اند که شیوع نوع جهش یافته ویروس کرونا می تواند شمار افراد بستری در بیمارستان ها و همچنین آمار مرگ و میر بر اثر ابتلا به «کووید ۱۹» را افزایش دهد.

اجرای قرنطینه‌های جدید در اروپا در آستانه آغاز واکسیناسیون

از سوی دیگر اتریش، اسکاتلند و ایرلند شمالی روز شنبه بار دیگر مقررات قرنطینه سراسری را به اجرا گذاشتند. مقررات قرنطینه در حالی به اجرا در می آید که تنها یک روز از جشن کریسمس می گذرد. مقامات کشورهای اروپایی طی روزهای گذشته بارها از احتمال شیوع گسترده ویروس کرونا در جریان گردهمایی های جشن کریسمس ابراز نگرانی کرده بودند.

تاکنون بیش از ۲۵ میلیون نفر در قاره اروپا به ویروس کرونا مبتلا شده اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بستگان قربانیان کرونا در ایتالیا یکصد میلیون یورو از دولت خسارت می‌طلبند

بازگشایی مرز فرانسه و بریتانیا برای سفر اضطراری با تست کرونای منفی؛ انتقاد رانندگان از نبود تست کافی

سیل در فرانسه؛ امدادگران با شنا خود را به سیل‌زدگان رساندند