بستگان قربانیان کرونا در ایتالیا یکصد میلیون یورو از دولت خسارت می‌طلبند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز
شناسایی یک بیمار مبتلا به کووید در ایتالیا
شناسایی یک بیمار مبتلا به کووید در ایتالیا   -  کپی رایت  AP Photo

حدود پانصد نفر از بستگان افرادی که به علت کووید۱۹ در ایتالیا جان خود را از دست داده اند روز چهارشنبه اقدامات قانونی علیه مقامات محلی و کشوری را آغاز کردند.

مطالبه این شهروندان ایتالیایی دریافت دست کم ۱۰۰ میلیون یورو خسارت از دولت است. دادخواست مدنی این شهروندان شاکی، علیه نخست وزیر،جوزپه کنته، وزیر بهداشت، روبرتو اسپرانزا و فرماندار منطقه لومباردی، آتیلیو فونتانا است که به گفته وکلای خانواده قربانیان تا ساعاتی دیگر به دادگاهی در رم ارائه خواهد شد.

ایتالیا اولین کشور اروپایی و غربی است که ویروس کرونا در آن شیوع پیدا کرد. تاکنون بیش از ۷۰ هزار نفردر این کشور در اثرابتلا به کووید۱۹ جان باخته اند که بیشترین تعداد قربانیان از لمباردی، در شمال کشور گزارش شده است.

اولین مورد ابتلا به کووید۱۹ در بیست فوریه سال ۲۰۲۰ در منطقه لمباردی شناسایی شد. ایتالیا از لحاظ تعداد قربانیان کرونا اولین در اروپاست و در جایگاه پنجم جهان قرار دارد.

این دادخواست توسط اعضای کمیته ای به نام «ما به دادگاه خواهیم رفت» ارائه می شود. این کمیته در ماه آوریل گذشته، در اوج شیوع بحران کرونا در شهر برگامو مرکز لمباردی تشکیل شد.

رئیس این کمیته، لوکا فوسکو می گوید: «این دادخواست هدیه کریسمس ما به کسانی است که باید کاری را انجام می دادند و قرار بود انجام دهند اما نهایتا از انجام آن سرباز زدند.»

اعضای این کمیته معتقدند که دولت ایتالیا از همان اولین روزهای شیوع ویروس کرونا درصورت اتخاذ تصمیمهای بجا و درست در لمباردی می توانست مانع تلفات جانی و مالی بیشر شود و کشور را با اجرای قرنطینه کامل، به بحران اقتصادی نبرد.