Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

دریافت سیگنال رادیویی مرموز از نزدیکترین ستاره به خورشید

عکس تزئینی است
عکس تزئینی است Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شناسایی سیگنالی رادیویی در اطراف نزدیکترین ستاره به خورشید برای بسیاری از کسانی که به موجودات فرازمینی باور دارند یا چنین فرضیه‌ای را منتفی نمی‌دانند هیجان‌انگیز خواهد بود.

آگهی

گروهی از اخترشناسان سال گذشته از نزدیکی ستاره «پروکسیما قنطورس» که نزدیکترین ستاره به خورشید محسوب می شود سیگنالی رادیویی دریافت کردند.

رصدخانه رادیوتلسکوپی پارکس در استرالیا این سیگنال رادیویی را که «بی ال سی ۱» (BLC-1) نام گذاری شده است بین ماه های آوریل و مه سال ۲۰۱۹ شناسایی کرد. تعدادی از اخترشناسان در آن مقطع زمانی در رصدخانه پارکس مشغول تحقیق درباره «پروکسیما قنطورس» بودند. آنها تحقیقات خود را در چهارچوب طرحی پژوهشی در مورد سیگنال های رادیویی فرازمینی انجام می دادند.

ستاره «پروکسیما قنطورس» در فاصله ۴.۲ سال نوری با زمین واقع شده است. دستکم دو سیاره در حال چرخش به دور این ستاره هستند. شرایط یکی از این دو سیاره از نظر دما و مواد تشکیل دهنده به کره زمین شباهت دارد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هر چند منشاء سیگنال رادیویی شناسایی شده هنوز مشخص نیست اما دانشمندان احتمال می دهند که این سیگنال رادیویی با فرکانس ۹۸۳ مگاهرتزی خود منشایی طبیعی نداشته باشد. آنها احتمال منشاء انسانی این سیگنال رادیویی را قوی تر می دانند. به این ترتیب محتمل ترین فرضیه در توضیح شناسایی این سیگنال رادیویی تداخل فرکانس از منبعی بر روی کره زمین یا یکی از محصولات فناوری ساخت بشر در فضا است. فرضیه دیگر نیز کشف پدیده ای طبیعی و جدید است.

با این حال شناسایی سیگنالی رادیویی در اطراف نزدیکترین ستاره به خورشید برای بسیاری از کسانی که به موجودات فرازمینی باور دارند یا چنین فرضیه ای را منتفی نمی دانند هیجان انگیز خواهد بود.

پژوهش دانشمندان درباره سیگنال رادیویی شناسایی شده همچنان ادامه دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

زمین اولین پیام «بیگانه» را از مریخ دریافت کرد

کشف انفجار رادیویی مرموز در فاصله ۳ میلیارد سال نوری از زمین

کاوشگر ناسا برای اولین بار در تاریخ وارد جو خورشید شد