میشل بارنیه:‌ مذاکرات تجاری بریتانیا و اتحادیه اروپا می‌تواند تا ژانویه تمدید شود

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
میشل بارنیه، مذاکره کننده ارشد برکسیت
میشل بارنیه، مذاکره کننده ارشد برکسیت   -   کپی رایت  AP Photo

منابع اروپایی به نقل از میشل بارنیه، مذاکره کننده ارشد برکسیت خبر دادند که مذاکرات تجاری پسابرکسیت بین بریتانیا و اتحادیه اروپا در صورت دست نیافتن به یک توافق می‌تواند تا ژانویه سال ۲۰۲۱ تمدید شود.

یک منبع اروپایی به یورونیوز گفت که آقای بارنیه تأکید داشته که او درهای مذاکره را به سوی بریتانیا نخواهد بست و آماده است تا مذاکرات را تا آخر سال و حتی پس سال جدید در ژانویه نیز ادامه دهد.

پیش از این مذاکره کننده ارشد اروپایی به خبرنگاران در بروکسل گفته بود که تیم‌های اروپایی و بریتانیایی یک تلاش نهایی برای رسیدن به توافق تجاری پسا برکسیت خواهند داشت.

بریتانیا پس از پایان عضویتش در اتحادیه اروپا در ژانویه ۲۰۲۰ بازار مشترک اروپا را نیز در ۳‍۱ دسامبر ترک می‌کند.

با این حال دو طرف همچنان در سه زمینه مهم «حق ماهیگیری اروپا در آب‌های بریتانیا»، «تقاضای اتحادیه اروپا برای قوانین رقابت عادلانه» و «چگونگی ساز و کار حل اختلافات تجاری» اختلاف نظر دارند.

برای نمونه اتحادیه اروپا پیشنهاد بریتانیا در مورد ماهیگیری را رد کرده و آن را غیر قابل قبول دانسته است. اگر چه ماهیگیری وزنه‌ای در اقتصاد نیست اما این موضوع برای تعداد زیادی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا مانند فرانسه و هلند از لحاظ سیاسی و اجتماعی اهمیت پیدا کرده است. بریتانیا نیز از این موضوع به عنوان نمادی برای استقلال که از اتحادیه اروپا به دست آورده است نگاه می‌کند.

آقای بارنیه روز سه شنبه پیش از دیدار با سفرای اتحادیه اروپا در بروکسل به خبرنگاران گفت: «ما در یک لحظه حساس قرار داریم و برای آخرین بار تلاش جدی خواهیم کرد.»

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید