Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

اتحادیه اروپا و بریتانیا بر سر ادامه مذاکرات تجاری پسابرکسیت توافق کردند

بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا و اورزولا فن‌درلاین، رئیس کمیسیون اروپا
بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا و اورزولا فن‌درلاین، رئیس کمیسیون اروپا Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

لندن و بروکسل روز یکشنبه ۱۳ دسامبر (۲۳ آذر) قبول کردند که مذاکرات بیشتری برای رسیدن به توافق تجاری انجام دهند حتی اگر راه زیادی برای جلوگیری از خروج بدون توافق بریتانیا از اتحادیه اروپا تا پایان ماه باقی مانده باشد.

آگهی

لندن و بروکسل روز یکشنبه ۱۳ دسامبر (۲۳ آذر) قبول کردند که مذاکرات بیشتری برای رسیدن به توافق تجاری انجام دهند حتی اگر راه زیادی برای جلوگیری از خروج بدون توافق بریتانیا از اتحادیه اروپا تا پایان ماه باقی مانده باشد.

بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا و اورزولا فن درلاین، رئیس کمیسیون اروپا که روز جمعه از محتمل بودن «برکسیت بدون توافق» خبر داده بودند اما روز یکشنبه متعهد شدند که تلاش‌ها را ادامه دهند.

جانسون و فن‌درلاین در یک بیانیه مشترک گفتند: «با وجود خستگی حدود یک سال مذاکره، علی‌رغم اینکه مهلت‌ها بارها به پایان رسیدند اما فکر می‌کنیم در این مرحله باید به تلاش‌ها ادامه دهیم.»

آن‌ها اضافه کردند که به مذاکره‌کنندگان خود ماموریت داده‌اند که بحث‌ها ادامه یابد تا ببینند آیا یک توافق حاصل می‌شود یا نه.

کلمنت بون، وزیر امور اروپایی فرانسه هشدار داد که تمدید مذاکرات که امروز قرار بود تمام شود، «حداکثر چند روز» می‌تواند باشد.

دومینیک راب، وزیر امور خارجه بریتانیا نیز به اسکای نیوز گفت: «می‌خواهیم با ما مانند هر دموکراسی مستقل دارای شان رفتار شود.»

وی در عین حال تاکید کرد که هنوز راهی طولانی در پیش است.

آرانچا گونزالس لایا، وزیر خارجه اسپانیا در همین برنامه به دومینیک راب پاسخ داد و گفت: «یک توافق تجاری قرار نیست برای تایید استقلال باشد بلکه برای مدیریت وابستگی متقابل است.»

بریتانیا در ژانویه ۲۰۲۰ از اتحادیه اروپا خارج شده است اما بر اساس توافق‌های صورت گرفته قرار بود تا ۳۱ دسامبر به‌عنوان یک عضو غیررسمی باقی بماند تا با اتحادیه اروپا در این دوران انتقال درباره موضوعات تجاری و روابط آینده به توافق برسد.

طبق نظر کارشناسان، برکسیت بدون توافق تجاری، به اقتصاد اروپا آسیب می‌رساند و موجی از وحشت را به بازارهای مالی تزریق می‌کند، آشفتگی در مرزها نیز ایجاد می‌شود و زمینه‌های ایجاد هرج و مرج از طریق زنجیره‌های خاص تامین کالا در سراسر اروپا و فراتر از آن را فراهم می‌کند.

دو طرف تلاش کرده‌اند تا در مورد حق و حقوق ماهیگیری در آب‌های بریتانیا به توافق برسند. اتحادیه اروپا می‌خواهد اگر در آینده بریتانیا از قوانین اتحادیه اروپا برای رقابت عادلانه فاصله گرفت عواقب آن گریبانگیر این کشور شود.

یکی از دیپلمات‌های اتحادیه اروپا گفت: «آن‌ها در حال ورود به موارد دشوار هستند. چگونگی مدیریت انشعاب و کاهش ضربه به صیادان اتحادیه اروپا هنوز ادامه دارد.»

مایکل مارتین، نخست وزیر ایرلند گفت: «با برخی از خلاقیت‌ها می‌توان در زمین بازی راه حلی یافت.» وی به بی‌بی‌سی افزود: «عدم دستیابی به توافق، شکست وحشتناک زمامداری از هر دو طرف خواهد بود.»

همزمان با این تغییر و تحولات وزارت دفاع بریتانیا نیز در روزهای گذشته اعلام کرد که چهار کشتی گشت از تاریخ یک ژانویه آماده خواهند بود که در صورت برکسیت بدون توافق از آب‌های ماهیگیری بریتانیا محافظت کنند.

اگر لندن و بروکسل تا تاریخ ۳۱ دسامبر به توافق تجاری ویژه‌ای نرسند، پس از آن تاریخ مجبور خواهند بود مطابق قوانین سازمان تجارت جهانی رفتار کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

میشل بارنیه:‌ مذاکرات تجاری بریتانیا و اتحادیه اروپا می‌تواند تا ژانویه تمدید شود

برکسیت در تلاطم وزش بادهای ناموافق، این بار از سوی پارلمان اروپا

ادعای وزیر مجارستان برای امور اتحادیه اروپا: تامین امنیت اروپا بدون تعامل با روسیه ممکن نیست