Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

جزئیات برنامه جدید مهاجرتی بریتانیا در دوران پسابرکسیت فاش شد

جزئیات برنامه جدید مهاجرتی بریتانیا در دوران پسابرکسیت فاش شد
Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از مسعود سالاری
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اصلاحات در سیاست مهاجرتی بریتانیا همچنین از تابستان ۲۰۲۱ به بعد به فارغ التحصیلان خارجی دانشگاه‌ها امکان می‌دهد كه پس از اتمام تحصیلات خود باز هم در این کشور بمانند.

آگهی

پریتی پتل، وزیر کشور بریتانیا از برخی جزئیات سیاست مهاجرتی جدید این کشور پرده برداشت.

وزیر کشور بریتانیا قرار است روز دوشنبه ۱۳ ژوئیه (۲۳ تیر) برنامه تغییرات اساسی در نظام مهاجرتی این کشور را که برای چند دهه نوشته شده، اعلام کرده و سند ۱۳۰ صفحه‌ای در مورد جزئیات مربوط به مسیرهای اصلی مهاجرت به بریتانیا، از جمله برای کارگران ماهر و دانشجویان را رونمایی کند.

پتل گفت: «مردم انگلیس به برکسیت رأی دادند برای آن که بتوانند مرزهای خود را پس بگیرند و یك سیاست جدید مهاجرتی مبتنی بر امتیاز را برقرار كنند. اکنون که ما از اتحادیه اروپا خارج شده‌ایم، می‌توانیم از ظرفیت‌های کامل کشور خودمان استفاده کنیم. تغییراتی را که برای بازیابی اعتماد به نظام مهاجرتی خودمان ایجاد کرده‌ایم، از اول ژانویه ۲۰۲۱ در قالب نظامی جدید، عادلانه‌، پایدار و مهارت‌محور اجرا خواهیم کرد.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

دولت بریتانیا پیش از این موارد اصلی در برنامه جدید مهاجرتی خود برای دوران گذار برکسیتی تا آخر سال جاری میلادی را اعلام کرده بود. این موارد که گفته شده برای دوران پسابرکسیت نیز در نظر گرفته می‌شود، از جمله شامل منع ورود افراد بدون مهارت و بدون دانستن زبان انگلیسی در سطح کافی است.

بنا بر سیاست جدید مهاجرتی که رسانه‌های بریتانیا بخش‌هایی از آن را فاش کرده‌اند، به جز برخی موارد استثنایی، متقاضیان مهاجرت به بریتانیا در آینده باید یک پیشنهاد شغلی با حداقل حقوق ۲۵ هزار و ۶۰۰ پوند در سال در این کشور داشته باشند.

اما مهم‌ترین تغییری که در سیاست مهاجرتی بریتانیا اعمال می‌شود، پایان آزادی سفر برای اتباع اتحادیه اروپاست زیرا در دوران پسابرکسیت قرار است با آنها مانند اتباع کشورهای غیراروپایی رفتار شود. ارباب بازرگانی و صنایع در بریتانیا پیش از این در مورد سیاست مهاجرتی جدید دولت و تأثیر منفی آن بر کسب و کار ابراز نگرانی کرده‌اند و وزیر کشور بریتانیا بنا دارد در روز دوشنبه درباره اقدامات دولت برای جلوگیری از تأثیرات منفی سیاست جدیدخود توضیح دهد.

نظام مهاجرتی جدید قرار است در چند مرحله اجرا شود تا ضربه احتمالی ناشی از این تغییرات به مشاغل مختلف، به ویژه آنهایی که به نیروی کار ارزان اتحادیه اروپا وابسته هستند، به حداقل برسد.

از سوی دیگر دانشگاه‌ها، کالج‌ها و مؤسسات آموزش عالی بریتانیا نیز تا کنون نگرانی خود را در مورد ریزش احتمالی دانشجویان خارجی با اعمال سیاست جدید مهاجرتی ابراز کرده‌اند.

اصلاحات در سیاست مهاجرتی بریتانیا همچنین از تابستان ۲۰۲۱ به بعد به فارغ التحصیلان خارجی دانشگاه‌ها امکان می‌دهد كه پس از اتمام تحصیلات خود باز هم در این کشور بمانند. بدین ترتیب دانشجویانی که دوره‌های مَستر(کارشناسی) و پایین‌تر را در بریتانیا به پایان رسانده‌اند به مدت دو سال و فارغ‌التحصیلان دکترا برای سه سال دیگر اجازه خواهند داشت تا در این کشور بمانند.

در بخش دیگری از برنامه جدید مهاجرتی بریتانیا طرحی با عنوان «استعدادهای جهانی» پیش‌بینی شده که بر اساس آن دانشمندان و پژوهشگران می‌توانند بدون نیاز به پیشنهاد شغلی به بریتانیا مهاجرت کنند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

با شیوع ویروس کرونا و دوران قرنطینه در ماه‌های اخیر، دولت بریتانیا در اجرای سیاست‌های جدید مهاجرتی خود در دوران گذار برکسیتی با مشکلاتی به ویژه برای سفر بیماران و کارکنان بخش بهداشت روبرو شد. دولت بریتانیا قبلاً جزئیات دیگری از امکانات مهاجرتی را برای رفع نگرانی‌های مربوط به بازار کار از جمله روادید جدید بهداشتی و درمانی برای کارکنان حوزه بهداشت، فاش کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

افزایش تقاضای پناهندگی در اتحادیه اروپا؛ اتباع افغانستان، سوریه و ونزوئلا در صدر قرار گرفتند

رشد پنج برابری مهاجرت غیرقانونی به بریتانیا از راه دریا

شاهزاده ویلیام میزبان جشن تابستانی سلطنتی در کاخ باکینگهام