Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

بحران توافق برکسیت؛ اتحادیه اروپا علیه بریتانیا اقدام قانونی می‌کند

توافق برکسیت
توافق برکسیت Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اروپایی‌ها تا پایان سپتامبر، یعنی روز چهارشنبه گذشته به دولت بریتانیا مهلت داده بودند تا لایحه جنجالی خود را که حاوی عدول از مفاد توافق برکسیت است، از دستور خارج کنند.

آگهی

اتحادیه اروپا بنا دارد به دلیل «نقض» توافق برکسیت از سوی لندن، اقدام قانونی علیه بریتانیا را آغاز کند.

اورزولا فن درلاین، رئیس کمیسیون اروپا اعلام کرد که به دلیل طرح لایحه‌ای جنجالی در پارلمان بریتانیا، اتحادیه اروپا پیگیری پرونده‌های تخلف دولت بریتانیا از لایحه توافق برکسیت را آغاز می‌کند. رئیس کمیسیون اروپا روز پنجشنبه یکم اکتبر (۱۰ مهر) گفت: «امروز صبح کمیسیون تصمیم گرفت نامه‌ای را به دولت بریتانیا ارسال کند. این اولین قدم در اقدام قانونی علیه تخلف آنهاست.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

اروپایی‌ها تا پایان سپتامبر، یعنی روز چهارشنبه گذشته به دولت بریتانیا مهلت داده بودند تا لایحه جنجالی خود را که حاوی عدول از مفاد توافق برکسیت است، از دستور خارج کنند.

اکنون با سپری شدن این موعد، آغاز اقدام اتحادیه در حالی اعلام می‌شود که نمایندگان دو طرف از روز سه‌شنبه در بروکسل، پایتخت بلژیک دور تعیین‌کننده‌ای از مذاکرات را درباره آینده روابط تجاری خود را کلید زده‌اند، مذاکراتی که تا جمعه به طول خواهد انجامید.

رهبران اروپا نیز در نشست سران که امروز پنج‌شنبه در مقر اتحادیه برگزار می‌شود در جریان وضعیت مذاکرات با لندن مطلع می‌شوند.

کمیسیون اروپا روز پنجشنبه با انتشار یک بیانیه مطبوعاتی در زمینه آغاز اقدام اتحادیه علیه بریتانیا اعلام کرد که این کشور یک ماه فرصت دارد تا به نامه اروپا پاسخ دهد. در این بیانیه آمده است: «کمیسیون پس از بررسی پاسخ یا در صورت نبودن پاسخ، با صلاحدید خود در مورد اقدام بعدی تصمیم‌گیری خواهد کرد و پرونده ممکن است به دیوان عدالت اروپا ارجاع داده شود.»

اتحادیه اروپا پیش از این هشدار داده بود که در صورت بازنگری بریتانیا در توافق برکسیت، علیه این کشور شکایت می‌کند.

لایحه مورد بحث که روز سه‌ شنبه به دست نمایندگان مجلس عوام بریتانیا تصویب شد و قرار است در هفته‌های آتی در مجلس اعیان مورد بررسی قرار گیرد، برخی تعهداتی را که دولت بریتانیا در توافق‌نامه خروج از اتحادیه اروپا پذیرفته، زیر سؤال برده است. این لایحه همچنین در مورد تمهیداتی که برای پرهیز از بازگشت به مرزبندی قدیمی میان ایرلند شمالی و جمهوری ایرلند و حفظ صلح در کل جزیره در نظر گرفته شده، خواستار آن شده است که مفاد حاوی این تمهیدات مورد بازبینی و اصلاح قرار گیرد.

ایرلند شمالی بخشی از قلمرو بریتانیاست و جمهوری ایرلند، یک کشور مستقل عضو اتحادیه اروپا. مسئله مرز میان دو ایرلند و عبور و مرور و تجارت در این مرز از موارد اختلاف طولانی میان اتحادیه اروپا و بریتانیا در جریان مذاکرات برکسیت بود.

خانم فن درلاین در سخنرانی کوتاه خود در روز پنج شنبه در مخالفت با لایحه برکسیتی مطرح در پارلمان بریتانیا گفت: «ماهیت این لایحه به گونه‌ای است که تعهد همراه با حسن نیت پیش‌بینی شده در توافق برکسیت را نقض می‌کند. علاوه بر این، اگر این لایحه تصویب شود در تضاد کامل با پروتکل در نظر گرفته شده برای جمهوری ایرلند و ایرلند شمالی خواهد بود.»

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا بر این باور است که هدف لایحه پیشنهادی دفاع از تمامیت ارضی پادشاهی بریتانیا با تضمین ادامه مبادلات میان خاک قلمرو این کشور با استان ایرلند شمالی است.

بریتانیا رسماً در ۳۱ ژانویه سال گذشته (۱۱ بهمن ۹۷) اتحادیه اروپا را ترک کرد، اما تا ۳۱ دسامبر (۱۱ دی) امسال همچنان تابع قوانین اتحادیه اروپاست. لندن و بروکسل امیدوارند که طی این دوره انتقالی در مورد یک توافق تجاری حاکم بر روابط آینده خود به توافق برسند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

منابع دیپلماتیک: اروپا در مذاکرات تجاری پسابرکسیت همه امتیازات را داده است

مخالفت مجلس اعیان بریتانیا با لایحه دولت همزمان با دور جدید مذاکرات پسابرکسیت

فرانسه: اتحادیه اروپا نباید در گفت‌وگوهای برکسیت به دام بریتانیا بیفتد